Refik Anadol Dünyanın İlk Doğaya Adanmış Yapay Zeka Modelini Duyurdu

Birçoğumuz yapay zekaya son bir yıldır aşina olsak da sanatçı Refik Anadol, sürükleyici enstalasyonlar oluşturmak için yıllardır bu teknolojiyi kullanıyor. Sanatçının stüdyosu kısa süre önce şimdiye kadarki en iddialı projesini duyurdu: Dünyanın doğaya adanmış ilk açık kaynaklı üretken yapay zeka modeli olan Büyük Doğa Modeli.

Refik Anadol Studio’nun gelecekteki müzesi ve veri görselleştirme ve yapay zeka sanatına adanmış Web3 platformu DATALAND için geliştirilmekte olan Büyük Doğa Modeli, milyarlarca açık kaynaklı doğa görüntüsü üzerinde eğitiliyor. İlginçtir ki model sadece görsellik amaçlı değil; aynı zamanda ses ve koku unsurlarını da üretebilmekte.

Anadol, “Sanat, teknoloji ve doğayı harmanlayan modelimiz, çevre sorunlarına ilişkin farkındalığı artırmayı ve izole arşivler arasında bağlantılar kurarak yenilikçi çözümlere ilham vermeyi amaçlıyor. Modelin çıktıları, insanları çeşitli duyusal düzeylerde etkileşime sokarak soyut çevre koruma kavramını somut hale getiriyor ve kolektif sorumluluğu harekete geçirmeyi teşvik ediyor” diyor.

Refik Anadol: Website | Instagram | Facebook | Vimeo

tr_TRTurkish