Queen Müzik Kataloğunu Sony Music’e 1 Milyar Doların Üzerinde Bir Fiyata Sattı

Queen’in bir süredir üzerinde çalışılan müzik kataloğu ve daha fazlasının satın alınması için Sony Music ile anlaşmaya vardığı bildirildi.

Variety’nin haberine göre, anlaşma hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar Sony’nin Queen’in geçmiş kataloğunun yanı sıra ticari ve diğer iş fırsatlarını da satın alma sürecinde olduğunu doğruladı. Variety’ye göre, grubun gelirlerinin anlaşmaya dahil olmayan tek yönü canlı performanslar olacak.

Variety’nin kaynakları anlaşmanın 1,27 milyar USD (1 milyar sterlin) karşılığında tamamlandığını ve bunun türünün en büyük satın alması olduğunu iddia ediyor. 2021 yılında Bruce Springsteen, geçmiş kataloğunu tahmini 500 milyon dolara (393 milyon sterlin) Sony’ye satmıştı. Sony, 2022 yılında Bob Dylan’ın tüm geçmiş kataloğunu satın aldı. Sony ayrıca Michael Jackson’ın müzik kataloğunun yüzde 50 hissesini yaklaşık 600 milyon dolara (471 milyon sterlin) satın almıştı.

Variety ayrıca başka bir teklif sahibinin daha Queen’in kataloğunu almaya yakın olduğunu, ancak 900 milyon dolarda durduğunu bildirdi. Bu tarafın kim olduğu şu anda belli değil. Sony Music anlaşma hakkında yorum yapmayı reddetti.

Disney’in 90’lı yıllarda yapılan bir anlaşmayla şu anda grubun ABD ve Kanada’daki kayıt haklarına sahip olması nedeniyle Queen’in anlaşmasının lojistiği biraz karmaşık. Universal Music Group da grubun dünya çapındaki dağıtımcısı olarak hizmet veriyor ve mevcut sözleşme sona erene kadar önümüzdeki birkaç yıl boyunca da bu görevi sürdürecek.

Şirket dosyalarına göre, Queen’in hayatta kalan üyeleri Brian May, Roger Taylor, John Deacon ve merhum solist Freddie Mercury’nin mirasçıları Queen Productions Ltd’nin eşit hissedarları ve 2022’de 52 milyon dolar (40.8 milyon £) gelir bildirdi.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

NME.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish