Post-Empresyonist Öncü Henri de Toulouse-Lautrec Hakkında 6 İlginç Bilgi

Post-Empresyonist hareketin en ünlü sanatçılarından bazıları Paul Gauguin, Vincent van Gogh ve Paul Cézanne’dır. Ancak hareketie öncülük eden başka bir sanatçı daha var: Henri de Toulouse-Lautrec. Fransız sanatçının uğraştığı işlerden bir kaçını saymak gerekirse, o önemli bir ressam, matbaacı, teknik ressam ve illüstratördü. Sanatsal mirası diğer meslektaşlarıyla bağlantılı olsa da, Toulouse-Lautrec, Bohem yaşam tarzına eşlik eden teatral karakterlere odaklanarak 19. yüzyıl Paris yaşamının farklı bir yönünü belgeledi.

Aşağıda, Toulouse-Lautrec’in büyüleyici, ancak trajik bir şekilde kısa süren hayatı hakkında altı temel gerçeği okuyabilirsiniz:

TOULOUSE-LAUTREC BİR ASİLZADEYDİ

Toulouse-Lautrec, aristokrat geçmişten gelen az sayıdaki başarılı sanatçıdan biridir ve bu da onu batı sanat tarihinde kişilerden biri yapmaktadır. Doğumdaki tam adı, Kont de Toulouse-Lautrec-Monfa’nın en büyük oğlu Henri Marie Raymond de Toulouse-Lautrec-Monfa’ydı.

Aristokrat ailelerde kendileri yaratmaktansa sanatın himayesini üstlenmek adettendi. Sekiz yaşındayken ebeveynlerinin ayrılmasından sonra, Toulouse-Lautrec, istediği gibi çizim yapmasına izin veren annesiyle kaldı.

Henri de Toulouse Lautrec
Henri de Toulouse-Lautrec, Maurice Guibert, 1892 (Fotoğraf: Wikimedia Commons [Public Domain])

KISA BOYU VE SAKATLIĞI YÜZÜNDEN ÖMÜR BOYU ACI ÇEKTİ

Toulouse-Lautrec, grafik baskılarının yanı sıra belki de en çok kısa boyuyla tanınır. 13 ve 14 yaşlarında Toulouse-Lautrec’in iki ayrı kazada her iki uyluk kemiği de kırıldı. Bu travmatik yaralanmalar, kalıtsal ve doğuştan gelen sağlık koşullarıyla birleştiğinde, Toulouse-Lautrec’in boyu ne yazık ki uzamadı.

Yüksek sosyetenin bir üyesi olarak bu durum sanatçının hayatında büyük etkiler yarattı. Akranlarıyla dışarıda oynayamıyordu ve ailesi onun yaratıcılığını ön plana çıkaran ilgili alanlarını teşvik etme yoluna gitti. Yetenek ve aile bağlarının birleşimi, kısa sürede onu Paris’teki birkaç stüdyoya kadar götürdü.

Henri de Toulouse-Lautrec
Solda: Everett Historical/Shutterstock’tan Hazır Fotoğraflar; Sağda: Henri de Toulouse-Lautrec, 1894 (Fotoğraf: Wikimedia Commons [Public Domain])

VINCENT VAN GOGH İLE ÇALIŞTI

Toulouse-Lautrec, Fernand Cormon’un Montmartre’deki stüdyosunda beş yıl kaldığı süre boyunca, aralarında Émile Bernard ve Vincent van Gogh’un da bulunduğu, gelişmekte olan diğer Post-Empresyonist sanatçılarla tanıştı. Vincent van Gogh’un pastelle bir portresini yaptı. Cormon’un atölyesinde kurduğu dostluklar sanatını büyük ölçüde etkiledi.

Henri de Toulouse Lautrec Van Gogh Portrait
Vincent van Gogh’un Portresi,” Henri de Toulouse-Lautrec, 1887 (Fotoğraf: Wikimedia Commons [Public Domain])

TOULOUSE-LAUTREC PARİS GECE HAYATIDAN İLHAM ALDI

Toulouse-Lautrec, seçkinler tarafından dışlandığını hissediyordu. Bu yüzden Paris’in teatral dünyasının ortasına daldı. Orada, seks işçileri ve sanatçılar arasında, görünüşünü daha az dert ediyordu ve bohem ortam yaratıcılığını ve ilhamını besliyordu. Sanatçının yaklaşık 150 çizimi ve resmi, genelevlerde tanıştığı kadınlara ait.

Henri de Toulouse Lautrec Moulin Poster
“Ambassadeurs: Aristide Bruant Dans Son Cabaret,” enri de Toulouse-Lautrec, 1892 (Fotoğraf: Wikimedia Commons [Public Domain])

GÜZEL SANATLA TİCARİ SANATLARI HARMANLADI

O zamanlar, poster ve baskı tasarlama işi iyi bir sanatçının becerilerinin altında kabul edilirdi, ancak Toulouse-Lautrec talepleri memnuniyetle kabul etti. 1889’da Moulin Rouge kabaresinin açılışını tanıtmak için bir dizi litografi posteri tasarladı. Benzerleri bugün hala en kalıcı eserlerinden biri olarak hatırlanıyor.

Toulouse-Lautrec, posterlerinde Yvette Guilbert, Louise Weber ve Jane Avril gibi dönemin tanınmış sanatçılarını karakterize etmek için çizgiyi ustaca kullanıyor. Onun teknik ressamlığı, Belle Epoque sırasında dansın hareketini ve Paris gece hayatının enerjisini yakaladı.

Henri de Toulouse Lautrec Moulin Rouge Poster
“Moulin Rouge: La Goulue,” Henri de Toulouse-Lautrec, 1891 (Fotoğraf: Wikimedia Commons [Public Domain])

TOULOUSE-LAUTREC ÇOK ÜRETKENDİ

Ünlü bir usta olan Toulouse-Lautrec, kariyeri boyunca olağanüstü sayıda sanat eseri üretti. 20 yıldan kısa bir sürede 275 suluboya, 363 poster, 737 kanvas tablo ve 5.084 çizim yaptı.

Bugün, Fransa’nın Albi kentindeki Musée Toulouse-Lautrec, sanatçının çalışmalarının en büyük koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Henri de Toulouse Lautrec Moulin Rouge Painting
“Moulin Rouge’da,” 1892 (Fotoğraf: Wikimedia Commons [Public Domain])

mymodernmet.com

tr_TRTurkish