Portekiz’i görmeyi istemek için pek çok sebep var. Avrupa’nın en eski ülkesi olan Portekiz, sayısız güzel tarihi binaya, sanat eserine ve dünyanın en ünlü tatlı şaraplarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Ziyaretçilerin Portekiz’e akın etmesinin başlıca nedenlerinden biri de ülkenin kendine özgü uçurumları ve plajlarıdır; Portekiz’in kıyı şeridi, tüm Avrupa’daki en çarpıcı deniz kıyılarından bazılarına sahiptir. Sakin turkuaz sular, beyaz kumlu plajlar ve çarpıcı kaya oluşumları ziyaretçileri büyüler.

Praia de Miramar
PRAIA DE MIRAMAR
Pietro Faccioli/Flickr

Praia de Miramar, Capela do Senhor da Pedra adlı 17. yüzyıldan kalma bir kilise nedeniyle Portekiz’in en çok fotoğraflanan plajlarından biri. Praia de Miramar’ın kraliyet mavisi suyu ve siyah kayalarla beneklenen soluk kumlu plajları mistik bir görüntüye sahiptir.

Benagil cave
Benagil Mağarası

Benagil Mağarası, doğal bir dairesel çatı penceresine ve insan eliyle inşa edilmiş gibi görünen büyük kemerlere sahip Yüzyıllarca süren erozyonun yarattığı zarif dairesel tasarımlar mağara duvarlarını süslüyor. Güzel bir tenha plaj, Benagil Mağarası’na girer girmez ziyaretçileri karşılıyor.

Praia do Camilo
PRAIA DO CAMILO
Gilbert Kuhnert/Flickr

Praia do Camilo’nun ziyaretçilerin plaja erişmesini sağlayan büyük bir ahşap merdiveni var. Merdivenin tepesi, izleyicilere pürüzlü kaya oluşumlarının, parıldayan mavi suyun ve uzaktaki gemilerin manzarasını sunuyor. Ufukta engebeli Ponta da Piedade deniz kayalıkları görülebilir.

Sunset in Fonte da Telha
FONTE DA TELHA
António Luís/Flickr

Fonte da Telha, uçurtma sörfü meraklılarının sevdiği şirin bir balıkçı köyü. Fonte da Telha’nın bulunduğu Costa de Caparica, ziyaretçileri küçük bir ücret karşılığında kıyı boyunca taşıyan Transpraia adlı bir demiryoluna sahip. Manzaralı bir sahil treni yolculuğu yapmak isteyenler için Fonte da Telha, Transpraia’nın son durağı.

Praia do Martinhal
PRAIA DO MARTINHAL
Paulo Valdivieso/Flickr

Praia do Martinhal, sakin suyuyla ünlü geniş bir plaj. Praia do Martinhal, deniz kabukları, sıra dışı kayaları ve diğer muhteşem deniz süslerini toplamak için ideal bir yer. Praia do Martinhal kıyısından görülebilen yakındaki Ilhotes do Martinhal’a tekneyle ulaşılabilir. Ilhotes do Martinhal’da deniz kuşları, ıstakozlar, yengeçler ve diğer birçok farklı deniz canlısı bulunur.

kaynak