Pera Müzesi Öğrenme Programları, Yüzleşme sergisinden ilhamla hazırlanan “Yaratıcılıkla Karşılaşma” başlıklı programda, katılımcıların dokuma, heykel, zihin haritası gibi farklı teknikler aracılığıyla yaratıcılıklarını ortaya koymalarına aracı oluyor. Çevrimiçi rehberli sergi turunun ardından gerçekleşecek sanatçı atölyeleri 23 Ekim’e kadar devam edecek.

Pera Öğrenme, Yüzleşme sergisi paralelinde düzenlenen “Yaratıcılıkla Karşılaşma” isimli program kapsamında bir dizi sanatçı atölyesi gerçekleştiriyor. Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar ve Resim, Grafik Tasarım, Tekstil ve Moda Tasarımı bölümlerinden sanatçıların katılımıyla 24 Eylül – 22 Ekim tarihleri arasında yapılacak atölyelerde katılımcılar, dokuma tasarımı, gündelik malzemelerle heykel, kilden tasarım ve yaratıcı düşünme alanlarını keşfedecekler.

Gündelik nesnelere yaratıcı dokunuşlar 
Eserlerinde geçmişte ve günümüzde yaşanan toplumsal olayları ve Anadolu destanlarını ele alan sanatçı Işıl Eraslan’ın eşlik edeceği Dokuma Tasarımı atölyesinde, geometrik biçimler ve soyut tasarımlar renk, hacim ve iplikler ile yorumlanacak.

Yaratıcı Düşünme atölyesinde sanatçı Gizem Candan’ın belirlediği kavram üzerinden kendi zihin haritalarını oluşturan katılımcılar, bu harita üzerinden belirlenen çıktıyla çevrelerindeki gündelik bir nesne ile bağlantı kuracak.

Sanatçı Saliha Yılmaz’ın katılımıyla geçekleşen Melez Bitkilerden Heykeller atölyesinde ise sanatseverler günlük hayatta sürekli temas halinde oldukları bitkilerin dünyasını keşfe çıkacak. Klasik büst formundan yola çıkarak etraftaki ya da zihinlerindeki bitki görüntüleriyle otoportrelerini oluşturan katılımcılar, yarı insan yarı bitki formunda heykeller üretecek.

Sanatçı Merve Dündar, Taş Formunda Heykel atölyesinde katılımcıları gerçeklik, parça, bütün, oluş kavramları üzerine düşünmeye davet ediyor. Sanatseverler önce, gündelik hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelen sabunun fiziksel özellikleri ile taşın özelliklerini karşılaştıracak. Daha sonra ellerindeki sabuna form verip boyayarak, bu bilindik nesneye yeni bir görünüş ve gerçeklik kazandıracaklar.

Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinliklerde, rehberli çevrimiçi sergi turundan sonra sergiye yönelik atölye çalışması yapılacaktır. Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Biletler www.biletix.com sitesi üzerinden temin edilebilir. Etkinlikler kontenjan ile sınırlıdır.

Çevrimiçi Sergi Turu ve Atölye Programı
Sanatçı Işıl Eraslan ile Dokuma Tasarımı / 24 Eylül Cuma, 19.00
Sanatçı Gizem Candan ile Yaratıcı Düşünme / 1 Ekim Cuma, 19.00
Sanatçı Saliha Yılmaz ile Melez Bitkilerden Heykeller / 15 Ekim Cuma, 19.00
Sanatçı Merve Dündar ile Taş Formunda Heykel / 22 Ekim Cuma, 19.00