Pera Müzesi’nden 29 Ekim Programı: “Cumhuriyetimizin 100. Yıl Konseri” ve Özel Sergi Turları

Pera Müzesi, Cumhuriyet’in 100. yılında 29 Ekim 2023 Pazar günü bir dizi özel etkinliğe ev sahipliği yapacak. Müzeyle özdeşleşen Türk Müziği Konserleri’nde dinleyiciler bu ay “Cumhuriyetimizin 100. Yıl Konseri”ni dinleme fırsatı bulacak. Ayrıca müze ziyaretçileri için Cumhuriyet Bayramı’na özel ücretsiz rehberli turlar düzenlenecek. 

Türk Müziği Konserleri’nden 100. Yıl’a özel repertuvar
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, günümüzün usta yorumcuları ve sâzendelerinin, büyük bestekârların seçme eserlerini seslendirdikleri Türk Müziği Konserleri’ne “Cumhuriyetimizin 100. Yıl Konseri” ile devam ediyor. 

Sinan Sipahi koordinatörlüğünde, Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca’nın anısına saygıyla düzenlenen, sunuculuğunu Osman Nuri Özpekel’in yaptığı koşer serisinin bu ayki misafir solistleri Burcu Göktürk ve İbrahim Suat Erbay olacak. Konser, 29 Ekim Pazar günü saat 15.30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda dinleyicilerle buluşacak.

Saz Sanatçıları
Osman Nuri Özpekel – Ud
Aziz Şükrü Özoğuz – Keman
Lütfiye Özer – Kemençe
Ayşe Ayan – Kanun
Gamze Ege Yıldız – Tanbur
Gökhan Sığırtmaç – Viyolonsel 

Koleksiyon sergilerine özel rehberli turlar
Pera Müzesi, Cumhuriyet’in 100. Yılında, konser programının yanı sıra koleksiyon sergilerine yönelik ücretsiz turlar da sunuyor. Ziyaretçiler, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın “Oryantalist Resim Koleksiyonu”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu” ile “Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu”ndan eserlerin yer aldığı kalıcı sergileri, 12.00 – 14.30 saatleri arasında gerçekleşecek, kontenjanla sınırlı rehberli turlarda yakından tanıma fırsatı bulacak. 

Rehberli Tur Programı
Kahve Molası sergi turu: 12.00 – 12.30
Ağırlık ve Ölçü Sanatı sergi turu: 12.30 – 13.30
Kesişen Dünyalar ve Osman Hamdi Bey sergi turu: 13.30 – 14.30

Konser biletleri Biletix’ten veya konser günü Pera Müzesi resepsiyonundan alınabilir. Pera Müzesi Dostları’na %50 indirim uygulanır. Yerler sınırlı ve numaralıdır.

Rehberli sergi turları ücretsizdir ve dili Türkçedir. Kontenjan sınırlıdır. Tura katılmak isteyenler [email protected] adresinden rezervasyon yaptırılabilir.

tr_TRTurkish