Pera Müzesi, 10’uncu yılına, bugün başlayan ‘Üryan, Çıplak, Nü: Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsü’ ve ‘Bu Bir Aşk Şarkısı Değil: Video Sanatı ve Pop Müzik İlişkisi’ sergileriyle merhaba diyor.

Bu sene 10’uncu yılına giren Pera Müzesi’nde bugün başlayan sergilerin ilki küratörlüğünü Ahu Antmen’in yaptığı ‘Üryan, Çıplak, Nü: Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsü.’

312128_600_uryan_ciplak_nu_1445983726

Sergi yüzyıl başında gizli saklı ve tek tük, Cumhuriyet dönemindeyse yoğun olarak üretilen nü resimlerin izini sürerken, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan zihniyet dönüşümünün sanata yansıyan yönlerini bugünün penceresinden göstermeyi amaçlıyor. Sergide farklı dönemlerden 44 sanatçının ve akademik etüdlerin de dahil olduğu 150’ye yakın eser yer alıyor. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan süreçte Osman Hamdi Bey, Halil Paşa, Namık İsmail, Celal Tollu, Fikret Mualla, Leyla Gamsız ve Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi önemli ressamların gizli saklı ve tek tük eserleri, sergide yerini alıyor.

‘Üryan, Çıplak, Nü: Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsü’ 25 Kasım-7 Şubat 2016 tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Bu Bir Aşk Şarkısı Değil

Pera Müzesi’nde bugünden itibaren görülebilecek olan bir diğer sergi ise küratörlüğünü Javier Panera’nın yaptığı, ‘Bu Bir Aşk Şarkısı Değil: Video Sanatı ve Pop Müzik İlişkisi.’

4900_600_bu_bir_ask_sarkisi_degil_1445983491

Küratörlüğünü Javier Panera’nın yaptığı sergide yer alan eserler, 1960’lardan günümüze pop müzik ile video sanatı arasındaki ilişkilerin izini sürüyor. Sergide, hem biçimsel hem de kavramsal açıdan pop ve rock ikonografileriyle bağlantılı olan, video sanatı ve deneysel film tarihinin önemli eserleri yer alıyor. Beş bölümden oluşan sergide, aralarında Nam June Paik, Andy Warhol, Yayoi Kusama, Vito Acconci ve John Baldessari gibi öncü sanatçıların da bulunduğu 28 sanatçının 26 yapıtı yer alıyor. Sergiye ayrıca kapsamlı bir video gösterim programı da eşlik ediyor.

‘Bu Bir Aşk Şarkısı Değil: Video Sanatı ve Pop Müzik İlişkisi.’ sergisi 25 Kasım-7 Şubat 2016 tarihleri arasında ziyarete açık.