Güney Londra’daki “Eşya Kütüphanesi” insanları tasarruf ve paylaşım ekonomisi üzerinde bir araya getiriyor.

Şeyler Kütüphanesi şu anda Crystal Palace’daki merkezlerinde matkaptan çardağa, waffle makinesinden çadıra kadar yetmiş dört ürün sunuyor. “Neden ödünç alabileceğiniz bir şeyi satın alırsınız?” diye soran Eşya Kütüphanesi, borçlularının ve üreticilerinin, satın almak yerine ödünç almayı seçerek aynı zamanda on altı ton çöp üretmekten de kurtulmalarını sağlıyor. Kütüphane, kullanıcıların eşyaları ödünç almasını sağlayan bir paylaşım ekonomisi sunuyor ve diğer taraftan da eşyaların sahiplerini onları depolarda saklamak için para ödemekten kurtarıyor.

Yeni inşa edilen kiosklarla, kullanıcılar eşyaları çevrimiçi olarak rezerve edebiliyor ve Eşya Kütüphanesinden toplayabiliyorlar.

Eşya Kütüphanesinin başka işlevleri de var. Düzenli olarak gönüllülere becerilerini paylaşmaları, yeni şeyler öğrenmeleri ve yerel topluluk üyeleriyle sosyalleşmeleri için fırsatlar sunan çalıştaylar ve etkinlikler düzenleniyor. İnsanların% 55’inin bazen yalnız hissettiğini söylediği bir şehirde Eşya Kütüphanesi topluluğun gelişmesi için bir alan yaratıyor.