Yılın en özel albümlerinden birine kulak vermeye ne dersiniz?

Myles Kennedy rock dünyasının tartışmasız en iyi vokallerinden biri. Alter Bridge ve Slash ile şapka çıkarılacak üretimleri onun adını önemliler listesinin başlarına yazdırdı. Şimdi ise uzun zamandır yolu gözlenen solo albümüyle ortaya döküyor birikimlerini.

“Year of the Tiger” Kennedy’nin çocukluk yıllarına, travmatik meselelere, babasının kaybına, ailecek her şeye en başından başlamalarına odaklanıyor.

O yıl, Çin burcuna göre “Kaplan Yılı”.

Yirmi yıllık kariyeri göz önüne alınırsa pek de beklenmedik şekilde akustik şarkı yazımına yöneliyor Kennedy. Zaman zaman folk, country, blues yani bolca köklere dönüş. Belki de o yılların fon müziği zihninde bu şekilde karşılık buluyor. Fırtınalı bir çocukluk dönemi ve onun paralelinde çıkılacak öykülerden oluşan bir yolculuk bu.

Bu kez hard-rock kıyafetlerini bir kenara bırakmış gibi görünse de parçaların akustik temeller üzerine inşa edilmesi tansiyonlarının düşük olduğu anlamına gelmiyor. Basçı Tim Tournier ve davulda Zia Uddin’in katılımıyla oluşan trio, Kennedy’nin benzersiz vokalleri üzerine özgün akustik düzenlemelerle nefis bir sound ve kuvvetli bir aktarım yakalıyor.

“Year of the Tiger”, hayli kişişel olmakla birlikte birçok kişide içsel karşılıklar bulabilecek bir tema üzerine oturmuş hem duygusu hem de sinematografik yönünün dinleyiciyi güçlü bir şekilde eline geçirdiği parçalardan oluşuyor.

Belli ki Myles bunu çok uzun yıllardır yapmak istiyordu ki albümü dinlemeye başlayıp şarkılara birer birer adım attıkça bu durum kendini iyice hissettiriyor.

Tekrar başa döndüğümüzde ise karşımıza duygusu yoğun ve kendine has lisanıyla yaşamının özel bir bölümünü samimiyetle  aktaran kuvvetli bir yapım çıkıyor ortaya.

Ve bu kadarı bile özel hissetmeye değer.