Özdemir Asaf Şiirlerinden İlhamla: TNK’den “Yoz Şarkı”

Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının en önemli isimlerinden Özdemir Asaf, 100. doğum yıldönümüne özel tribute albümle anılıyor. Özdemir Asaf’ın eşsiz şiirleri yeniden hayat buluyor.

“Bir kelimeye bin anlam yükleyen”, “şiiri aza indirgeme sanatının ustası” Özdemir Asaf, artık şarkılarla da hafızalarımızda iz bırakacak.

Birçok farklı müzisyenin yorumuyla yeniden hayat bulacak Pasaj Müzik etiketli albüm, TNK’den “Yoz Şarkı” ile açılışı yaptı.

TNK’nin “Özdemir Asaf 100 Yaşında” albümü için bestelediği “Yoz Şarkı”, Asaf’ın “Yoz Şarkılar Önerisi” ve “Çarşı” şiirlerinden derlendi. Şiirlerin ayrı ayrı orijinalde taşıdıkları anlamlarından farklı olarak TNK’nin bu iki şiiri buluşturduğu noktada, sorgulamayla geçen zamanı; kişisel takıntılar ve vazgeçilemeyen alışkanlıklar yüzünden yaşadığımız kayıpları sorguluyoruz.

Şarkının özünde derin bir düşünce ve duygu evreni oluşturmayı başaran TNK’nin, daha önceki şarkılarından farklı olarak “Yoz Şarkı”da sound’u biraz daha indie rock ve dream pop tarzlarına yakın bir tınıyla öne çıkardığını görüyoruz. Şarkının duygusal derinliği ve atmosferini vurgulamaya yardımcı olan bestesi Caner Karamukluoğlu’na, düzenlemesi ise Caner’le beraber Umut Er’e ait.

“Özdemir Asaf 100 Yaşında” albümünün ilk şarkısı olma özelliğini taşıyan “Yoz Şarkı”, dinleyicilere hem Asaf’ın şiirsel mirasını hem de müziğin gücünü bir araya getiren unutulmaz bir deneyim sunuyor.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

tr_TRTurkish