Schnals Vadisi Buzulu sırtı, İtalya’nın Güney Tirol eyaletinde yer alırken Alpler’in bir parçasıdır ve Avusturya sınırına yakındır. Son derece acımasız hava koşullarının şekillendirdiği karla kaplı, engebeli taş dağlarla çevrili devasa bir rezervuarın üzerinde yükselir.

İlham veren bir dağ sırasının nefes kesici bir parçası olmasının yanı sıra, Schnals Buzulu 5.300 yıllık bir mumya olan Ötzi’ye de ev sahipliği yapmaktadır. Ötzi, 1991 yılında dağcılar tarafından bulunduğunda mükemmel bir şekilde korunmuştu. Başlangıçta, onun bir cinayete kurbanı gittiği düşünülüp soruşturma açılmıştı, ancak, Ötzi’nin M.Ö.3350 – 3100’de öldüğünü anlaşıldı. Mumya artık Bolzano’daki Güney Tirol Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Buzulun 3250 metrelik zirvesine yakın bir görüş noktası olan Ötzi Zirvesi sayesinde yer daha da dikkat çekici hale geldi. Avusturya’nın muhteşem manzarasına bakmak için sürekli ziyaretçi akınına uğrayan yere bir de izleme platformu yapıldı.

Network of Architecture yapıyı, zamanla malzeme değiştikçe çevresini estetik olarak yansıtacak ve uyum sağlayacak ayrışma çeliğinden inşa etti. Platform titizlikle tasarlandı; sadece gerektiği kadarının yerle teması var ve buzulun kenarına tüneme hissi vererek ziyaretin yaşattığı duygulara katkıda bulunuyor.

Ötzi Peak
Ötzi Peak
Ötzi Peak platform
Ötzi Peak platform
Ötzi Peak platform