Oturma Odasındaki Tablonun Milyonlar Değerinde Kayıp Bir Başyapıt Olduğunu Öğrendi

Endülüs’ün Jaén kentindeki bir ailenin oturma odasının duvarında nesiller boyu asılı kalan bir tablo vardı. Görünüşe göre bu, Flaman Barok sanatçısı Sir Anthony Van Dyck’a ait, Bebek İsa’nın Aziz Barbara’ya Sunumu başlıklı 17. yüzyıldan kalma bir başyapıt.

Sir Anthony Van Dyck, Peter Paul Rubens’in stüdyosunda eğitim aldı ve daha sonra İngiliz Kraliyet Ailesi’nin saray ressamı oldu. Ölüme mahkum edilen I. Charles’ın ve seçkin yönetici sınıfın diğer üyelerinin portreleri, seleflerinin tasvirlerinden daha yumuşaktı. Aristokrat çevre içinde çok başarılı oldu ve 1641’de, I. Charles’ın İngiliz İç Savaşı’nda kafasını kaybetmesinden sekiz yıl önce öldü.

Tablonun nesillerdir İspanya’daki sıradan bir ailenin duvarında asılı olduğu ortaya çıktı. Dini nitelikteki eserin hiçbir fotoğrafı yayınlanmadı. Ailenin bu eseri, 17. yüzyılda akrabalarının yaşadığı Sevilla yakınlarına gelen Flaman akını yoluyla edinmiş olması mümkün. Tablo yalnızca 130 x 92 santimetre boyutlarında. Ailenin sanat eserine hayran olduğu ancak yakın zamanda kökenini fark ettiği ve değerini doğruladığı bildirildi. Ve eser artık bir kasada duruyor.

Ailenin avukatı Luis Baena, “Tablo sahibinin spekülasyon yapmak gibi bir niyeti yok, ancak ailenin şu anda yaşadığı ve özel bir bağa sahip olduğu şehir olan Sevilla’da kalmasıyla ilgili özel bir isteği var” diyor. Aile adil ve makul bir fiyat istemeyi planlıyor ve Sevilla’da kalması için Sevilla Güzel Sanatlar Müzesi ile olasılıkları görüştükleri bildiriliyor.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

 [Inside Edition]

görsel: “Charles I (1600-49,” by Van Dyck, c. 1635-6. (Photo: Wikimedia Commons, Public domain)

tr_TRTurkish