Ortak geleceğimize dair gerçek hikâyeler: ReelLife Film Gösterimleri 

Pera Müzesi Film ve Video Programları, UNDP Istanbul Regional Hub ve Columbia Global Centers | Istanbul iş birliğiyle ReelLife film programını sinemaseverlerle buluşturuyor. 16 Kasım – 12 Aralık arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz gerçekleşecek program kapsamında, film gösterimlerine yönetmenlerin ve misafir konuşmacıların katılacağı söyleşiler eşlik edecek.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gösterime sunulan ReelLife Film Gösterimleri, hem gündelik yaşamda hem de seyirci koltuğunda bilgiye boğulmuş bireyler olarak bildiklerimizin halen çok kısıtlı olduğunu gözler önüne seren yapımları bir araya getiriyor. Dünyanın farklı yerlerinden çeşitli sosyal meselelere odaklanan hikâyeleri takip eden program, gösterimlerin ardından gerçekleşecek söyleşilerde izleyiciye daha derin bir anlayış kazandırmayı hedefliyor.

Durmaksızın çalışma kültürüne içeriden bakış

ReelLife seçkisinin ilk filmi 16 Kasım’da sinemaseverlerle buluşacak. Through the Night adlı belgesel, 24 saat açık bir kreşte yolları kesişen karakterler üzerinden, çalışma kültürünün yükünü taşıyanlara mercek tutuyor. Gösterimin ardından yönetmen Loira Limbal, UNDP Cinsiyet Eşitliği Uzmanı Ilaria Mariotti ve Cinsiyet Eşitliği ve Bütçeleme Uzmanı Özgün Akduran Erol’un katılımıyla bir söyleşi gerçekleşecek. 

Porto Riko’nun güncel portresi

Kolektif travma ve direnişin portresini sunan Landfallborç kriziyle boğuşurken güçlü bir kasırgayla yıkıma uğrayan Porto Riko’yu merceğine alıyor. Biri çevresel, diğeri ekonomik bu iki fırtınanın akrabalığını inceleyen film, yerel sakinlerin ve dışarıdan gelen “yardımcıların” ütopik iyileşme arayışlarını bir araya getiriyor. 30 Kasım’daki film gösteriminin ardından yönetmen Cecilia Aldarondo, UNDP İstanbul Bölgesel Merkezi İklim Değişikliği ve Afet Direnci Ekibi Takım Lideri Stanislav Kim ile sosyal bilimci ve kent araştırmacısı Murat Güney’in söyleşisi izlenebilir.

İklim krizinin tarafları

Programın son filmi Delikado, iklim krizinin gölgesinde, ekonomik kalkınma ile çevre arasındaki mücadeleye ev sahipliği yapan tropik bir adayı merkezine alıyor. Filipinler’in en yeni turizm merkezlerinden Palawan’da geçen belgesel, ülkenin “son ekolojik sınırı”nı yok etmek isteyen politikacılara ve iş insanlarına karşı mücadele eden üç çevre aktivistinin hikâyesini aktarıyor. Gösterime, yönetmen Karl Malakunas, UNDP Yönetim ve Barış İnşası Lideri Robert Bernardo ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi, ekonomi ve sürdürülebilirlik uzmanı Begüm Özkaynak’ın katılacağı söyleşi eşlik ediyor.

Pera Film, UNDP Istanbul Regional Hub ve Columbia Global Centers | Istanbul iş birliğiyle hazırlanan ReelLife film programı 16 Kasım, 30 Kasım ve 12 Aralık tarihlerinde Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz izlenebilir.

Bu program kapsamındaki gösterim ve etkinlikler ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Tüm filmler Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecek, gösterim sonrası söyleşiler ise İngilizce olacaktır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimleri 18+ uygulamasına tabidir.

Fragmanlar:
Through the Night – https://www.youtube.com/watch?v=tXx4mM0hHEA
Landfall – https://www.youtube.com/watch?v=p1RAKj25efs
Delikado – https://www.youtube.com/watch?v=eM6pt3L17Bg

Gösterim Programı:
16 Kasım Perşembe, 19.00
Through the Night
Yönetmen: Loira Limbal | ABD, 2020, 76′, DCP, renkli | İngilizce; Türkçe altyazılı 

30 Kasım Perşembe, 19.00
Landfall 
Yönetmen: Cecilia Aldarondo | ABD, 2020, 94’, DCP, renkli | İngilizce, İspanyolca; Türkçe, İngilizce altyazılı

12 Aralık Salı, 19.00       
Delikado 
Yönetmen: Karl Malakunas | ABD, Filipinler, Birleşik Krallık, Avustralya, Hong Kong, 2022, 94′, DCP, renkli | İngilizce, Filipince; Türkçe, İngilizce altyazılı

görsel: Through the Night

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

tr_TRTurkish