Orhan Veli Kanık’ın kısıtlı yaşamına sığdırdığı unutulmaz şiirlere, dünya görüşüne, yazılarına, öykülerine, aşklarına, dostluklarına ve çile dolu hayatına bir ağıt niteliğinde olan “Ben Orhan Veli” 18 Kasım Çarşamba günü saat 20:30’da Şişli Kent Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Orhan Veli’nin hiç bilinmeyen yanlarını ortaya çıkaran “Ben Orhan Veli”, şairin fikirlerinin bugünü nasıl kucakladığını gözler önüne seriyor. Oyun, Orhan Veli’nin ne kadar ileri görüşlü biri olduğunu anlatırken, geçen zamanın ülkemiz değerlerinden, kültüründen ve insanından neler çaldığını da gösterecek.

Kemal Kocatürk ve Ozan Sevin’in rol alacağı oyun, Ayça Kocatürk’ün özgün besteleriyle Orhan Veli şiirlerini bir şölene çevirecek. Dekor ve kostümün Sırrı Topraktepe’ye ait olduğu oyunda ışık tasarımı Aslı Atasoy’a ait.

Oyunun biletleri, Şişli Kent Kültür Merkezi’nin gişesinden ücretsiz temin edilebilecek.

Tiyatro Kumpanyası Hakkında

Kemal Kocatürk’ün “Yalansız, yalın ve harbiden tiyatro” söylemi etrafında şekillenerek Türk tiyatrosuna yeni bir soluk getiren Tiyatro Kumpanyası, 2011’de Can Yücel’den Genco Erkal’ın uyarladığı ve Kemal Kocatürk’ün yönetip oynadığı “Can” adlı tek kişilik oyunla tiyatro dünyasına merhaba demişti. Yayınladığı tek kitapla 50’nin üzerinde baskıya ulaşan ve Türkiye’nin en çok okunan şairlerinden biri olmasıyla ünlenen Ahmed Arif’in yaşam öyküsünü “Hasretinden Prangalar Eskittim” adlı oyunuyla 2012’de şiir severlere aktaran Tiyatro Kumpanyası, 2013 başında çocuklara yönelik şiddet karşıtı, müzikli ve danslı “Oturan Boğa” adlı çocuk oyununu sahneye koymuştu. Aynı yıl mutsuz bir ailenin mutluluğu arayan küçük kızının öyküsünün anlatıldığı “Küçürekkız” ise, önce Makedonya’daki Mot Festivali’nde, daha sonra da İstanbul’da izleyiciler ile buluşmuştu. Geçtiğimiz yıl masal tadında politik güldürü oyunu “7000 Yıllık Uçan Halıya Ters Binen Hırcar” sahneleyen Tiyatro Kumpanyası, bu sene “Ben Orhan Veli” ve “Azizim” oyununu sahneye koydu. www.tiyatrokumpanyasi.com