Okul Çatısındaki Parkta Biten Bisiklet Yolu

Uretrent’deki Amsterdam-Rhine kanalının 110 metre uzağında bulunan çok amaçlı bir bisiklet köprüsü önümüzdeki ay açılıyor. Tasarım NEXT mimar ve Rudy Uytenhaak mimarlık ofisi tarafından yapıldı.

NEXT architects' utrecht bridge allows cyclists to bike over the roof of school

Benzersiz yapı, bir döngü ve yaya köprüsünü, bir okul ve bir kamusal alanla bütünleştiriyor ve suyun dokuz metre uzağında duran ve sudan neredeyse 35 metre yukarıda, en yüksek noktasına ulaşan birbirine bağlı tek bir tasarıma sahip.

next-architects_dafne-schippersbridge-uthrect-netherlands-designboom-02

Köprü açıldığında, yapı doğal olarak çevreye entegre olacak ve her gün rota üzerinden 7.000’den fazla bisikletçinin geçmesi bekleniyor.  Aynı zamanda, köprü şehri yeni bir yola bağlıyor; Köprü, okul ve park birbirinden ayrılmaz bir şekilde kesintisiz olarak işlev görerek, A’dan B’ye çok hızlı bir rota haline geliyor.

next-architects_dafne-schippersbridge-uthrect-netherlands-designboom-04

Köprü, su kıyısındaki okulun çatısındaki bir bisiklet otoparkına bağlanıyor. Parka bağlı özel bir rekreasyon alanı ve sokağa açılan doğal bir giriş de var. Su kıyısındaki okulun geniş tarafı bir parkı tamamlıyor ve okulda çocuklarının oynamaları için güvenli kapalı bir alan oluşturuyor.

tr_TRTurkish