Ödül Beklentisi Genç Beyinlerin Daha Hızlı Çalışmasını mı Sağlıyor?

Paul Ratner

Gençler her zaman iyi seçimler yapmayı bilmeyebilir. Onlar ergenlik tutkuları ve emniyetsizlik tarafından yönetilir. Genellikle geleceğe dair planlar yapmak yerine anı yaşarlar. Ancak aileleri için genellikle üzücü olabilen bu davranışların bilim insanların göre ciddi bir biyolojik amacı olabilir. Hızlı alınan karşılıkları ve heyecanları tercih edip, gereksiz riskler almaları beyinleri için öğrenmenin bir yolu olabilir.

Neuron adlı gazetede yayınlanan yeni bir çalışma fMRI tarayıcı kullanarak 41 genç ve 31 yetişkin insandan oluşan bir grubun beyin aktivitelerini inceledi.

Bilim insanları çalışmada, gençlerin öğrenme deneyiminin yanı sıra ödül ve zevk arayışlarında çok aktif olduğu gözlemlenen striatum adlı beyin parçasına odaklandı.

Beynin hafızayla ilgili hipokampüsünün aktivitesini de incelediler. Araştırmacılar katılımcılara, doğru cevaplar için oyuncuları ödüllendiren bir tahmin oyunu oynattı.

Ödülleri isteyen gençler oyunu yetişkinlerden daha hızlı kazandı. İlginç olan ise, striatum faaliyetinin oyun sırasında hem yetişkinler hem gençlerde benzer olmasıydı. Farklı olan gençlerde hipokampüsün rolüydü.

Harvard Üniversitesi Duyuşsal nörobilim ve Geliştirme Laboratuvarı’nden doktora sonrası araştırmacısı ve çalışmanın başyazarı Judith Davidow,  “Nörobilimde biz sağlıklı beyinlerin belirli bir şekilde hareket halinde olduğunu düşünmek eğilimindeyiz, bunun bir nedeni olmalı,” diyor.

Hipokampüsün rolü, deneklerin oyun sırasında önlerindeki ekranlarda rastgele yanıp sönen resimleri hatırladığı bir hafıza testiyle de kanıtlandı.

Eğer resim doğru cevapları almakla bağlantılıysa, gençlerin yetişkinlere göre daha fazla hatırlıyor, onların epizodik hafızasının ödül arayışı sırasında meşgul olduğunu görünüyordu.

“Eğer öğrenme ve hafızaya odaklanan biriyseniz, benim laboratuvarımda yaptığım gibi, o halde ödül arayışının kötü bir şey olduğunu düşünmemelisiniz.”

Çalışmaya da dâhil olan Colombia Üniversitesi’nden sinir bilimci Daphna Shohamy de, “Ödüllerin öğrenmeyi şekillendiren şey olduğunu düşünebilirsiniz – ve şekillenmede önemli rol oynayan,” diyor.

Çalışmanın tamamına buradan bakabilirsiniz.

bigthink.com

tr_TRTurkish