Borusan Sanat ve KOD Müzik işbirliğiyle müzik hayatımıza yeni bir soluk kazandıran Nova Muzak serisi kapsamında, Borusan Müzik Evi 25 Kasım 2017 Cumartesi akşamı ard arda iki ayrı efsane ismi ağırlayacak: Önce avant garde caz dünyasının en önemli saksofoncularından Ken Vandermark, son dönem gözde projelerinden Made to Break dörtlüsüyle çalacak. Ardından Türkiye’de de hatırı sayılır seveni bulunan Japon ikili Ruins, baş döndürücü bir performans sergileyecek.

Yeraltı müzik dünyasında son 20 yıl Melt Banana, Keiji Haino, Acid Mothers, Boredoms gibi birçok Japon mucizesi topluluk fırtına gibi esti; fakat davulcu ve besteci Tatsuya Yoshida’nın projesi Ruins, bu topluluklar içinden sıyrılarak haklı bir üne kavuştu. Prog rock ile hardcore’u, noise ile litürjik vokal müziğini, grindcore ile dünya müziklerini ortalama bir-iki dakikalık bestelerde eritebilen Ruins; sadece birbiriyle ilintisi olmayan bu müzikal gelenekleri biricik ve öncesi olmayan bir zekâyla bir araya getirmesiyle değil, tüm bunu bir bas ve bir davuldan oluşan minimal enstrümantasyonla yapmasıyla da müzik dünyasını şaşırttı. Ruins bir ikili; bugüne kadar ondan fazla stüdyo albümü çıkardılar. Yoshida artık Ruins olarak fazla müzik yapmıyor; onlarca başka projesiyle meşgul, fakat son beş yılda eski Ruins klasiklerini tek başına yorumladığı bir albüm yaptı: Ruins Alone. 2017 ise Ruins’in klasik albümlerinde çalan basçı Ryuichi Masuda’nın Yoshida ile az sayıda performans vermek üzere bir araya geldiği bir yıl. Son 20 yılda İstanbul’da efsaneleşmiş konserler veren Ruins ikilisinin klasik halini görmek, müzikseverler için kaçırılmaz bir fırsat.

Chicago topraklarının serbest caz dünyasına sunduğu son dönem en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Ken Vandermark haklı olarak Peter Brötzmann, John Zorn, Joe McPhee, Mats Gustaffson gibi isimlerin yanında yer almakta. Geçtiğimiz yıl The Ex ile beraber ülkemize yaptığı ziyaretin arkasından bu sefer kendi projesiyle karşımızda. Müziğini edebiyat, sinema, fotoğraf gibi farklı sanat dallarıyla besleyen Vandermark, Thomas Bernhard ve Shellac gibi isimlere adadığı çalışmalarıyla da dinleyicilerine müziğinin farklı bir boyutunu gösterdi. Sanatçı, minimalist müzik ve serbest cazı harmanladığı projesi Made to Break ile ülkemizi ziyaret ediyor. Erik Satie, La Monte Young, Terry Riley, Éliane Radigue gibi çağdaş müziğin öncülerine adadığı projesinde Vandermark’a elektroniklerde Christian Fennesz ile yaptığı işbirliklerinden tanıdığımız Christof Kurzmann, basta Jasper Stadhouders, davulda bir başka Chicagolu zımba vuruşlarıyla bilinen Tim Daisy eşlik ediyor. Topluluk bu gece, Ruins öncesi izleyicilerle buluşacak. Wadada Leo Smith, Anthony Braxton, William Parker, Peter Brötzmann sevenlerin izlemesi gereken bir performans…

Konserin biletleri Biletix ve konser günü Borusan Müzik Evi gişesinden temin edilebilir.

Ayrıntılı bilgi için: www.borusansanat.com

 

PROGRAM

25 KASIM 2017 CMT 20.30 Borusan Müzik Evi

20.30 Kapı Açılışı
21.00 MADE TO BREAK
22.15 RUINS

Biletler: Tam Fiyat: 35 TL (Ayakta) / Öğrenci: 25 TL