Fransız fotoğrafçı Normann Szkop, Hollanda’daki lale tarlalarının havadan fotoğraflarını çekti ve seriye. Spring adını verdi. Szkop, fotoğrafları, Claython Pender’ın pilotluğunda küçük bir Cessna uçağından çekti.

Bizim gözümüze hoş gelen görüntü Hollanda’nın önemli ihracat kalemlerinden biri: istatistiklere göre, lale üretiminin yaklaşık % 80’i bu ülkeden geliyor.

Dünyadaki ilk fiyat spekülasyonunun da lale üzerinde olduğu söylenir. 1636’da lale soğanı, cin, ringa balığı ve peynirden sonra Hollanda’nın dördüncü büyük ihracat ürünü oldu. Lalelerin fiyatı, çiçeğin soğanını hiç görmemiş kişiler arasındaki spekülasyonlar nedeniyle fırladı. Lale çılgınlığının zirvesi, Şubat 1637’de yaşandı ve bazı lale soğanları, yetenekli bir ustanın yıllık gelirinin 10 katından fazlaya satıldı.

Neyse ki, o zamanlar sona erdi ve ülkenin her köşesinde bu güzel çiçeklerden bol bol var ve aşağıdakiler gibi alanlarda büyüyor. Sezon Mart ayında başlıyor. Hollanda’daysanız, kırları gezin ve muhteşem manzarayı yakından görün.

demilked.com