Dünya rock sahnesinin en sıradışı figürlerinden İngiliz şarkıcı ve söz yazarı Ozzy Osbourne 3 Aralık 1948 Birmingham’da dünyaya gelir.

14 yaşında The Beatles’ın ilk hit parçası “She Loves You” ile tanıştığında şarkının belki de o dönemdeki çoğu kişide yarattığı etki onun da içini kasıp kavurur ve ilk defa o zaman müzisyen olmayı hayal ederek kendini bir rock yıldızı olarak düşlemeye başlar. 15 yaşında okulu bırakarak içlerinde hırsızlık teşebbüslerinin de bulunduğu bazı hataların art arda yaşandığı bir dönemin içine girer.

1967’nin sonlarında, Geezer Butler ilk grubu Rare Breed’i kurarak kısa bir süre sonra Osbourne’u vokalist olarak görevlendirir ki bu Osbourne için kaderinin yeniden yazılacağı bir fırsata dönüşecektir. Grup iki konser sonrası ayrılır ancak, Osbourne ve Butler, Polka Tulk Blues ismiyle yeniden bir araya gelerek, gitarist Tony Iommi ve davulcu Bill Ward’ı da kadroya katıp yola devam ederler. Kendilerini “Earth” olarak yeniden adlandırsalar da aynı isimle farklı bir grup olması ve bir organizasyon karışıklığı sonrası isimlerini tekrar değiştirmeye karar verirler. Nihayet, 1969 yılının Ağustos ayında, aynı ismli korku filminden ilham alarak Black Sabbath adında karar kılarlar.

1970’lerin hemen başında, büyük çoğunluk tarafından metal tınılarının ilk mimarları, dolayısıyla bu müzik türünün babaları olarak tanımlanan Black Sabbath’ın mikrofon başındaki gücü olarak tanınan Osbourne, benzersiz ses rengi ve kişiliğiyle kısa sürede rock dünyasının en renkli simgelerinden biri olarak adını efsaneler arasına yazdıracaktır.

Dile kolay, topluluğun “Black Sabbath”, “Paranoid”, “Master Of Reality”, “Vol 4”, “Sabbath Bloody Sabbath”, “Sabotage”, “Technical Ecstasy” ve “Never Say Die!” ile müzik tarihine geçen albümlerinde önemli rol oynadıktan sonra 1979’da Black Sabbath kariyeri sona eren Osbourne, 80’li yıllara solo albümleriyle giriş yaparak başarılı kariyerini kendi adıyla sürdürür. Özellikle ilk albümlerinin satış başarısı ile seksenli yıllarda da adından en çok bahsedilen isimlerden olur.

Bu adından söz ettirme mevzusu elbette yalnızca müzikal başarı üzerine değildir. Sansasyonların bir numaralı adamı olarak da ün yapar ki zaman zaman bu yönünün daha ağır bastığı dönemler de yaşanmaktadır. Uyuşturucu maddelerle arasının sıkı fıkı olması, sahne şovlarının kimi kesimlerce ahlaki sınırları aştığı gerekçesiyle protestolara maruz kalması ve tabii ki çalkantılı özel hayatı gölgesinde seksen ve doksanların adı en çok telaffuz edilen isimlerinden olması kaçınılmaz olur.

2000’li yıllara girildiğinde ise MTV’de yayına giren “The Osbournes” isimli televizyon şovu ile algı neredeyse bambaşka taraflara evrilir. Artık bir televizyon figürü, tüm yaşamı ekranlar önünde sergilenen bir ailenin karikatüre edilmiş bir üyesidir âdeta. Bu durum kaçınılmaz olarak sadık dinleyicisi için işin tahammül edilmesi güç boyutlara taşınmasına neden olur.

Nihayet, Black Sabbath ile bazı özel etkinliklerde bir araya gelmeye başlayan Osbourne, topluluğun  tekrar birleştiği ve 2013’de yayımladıkları “13” isimli albümün ardından çıktıkları görkemli veda turnesi ile rock dünyası ve metal sahnesi için ne kadar mühim bir isim olduğunu kariyerinin bu son düzlüğünde bir kez daha gösterir.

Rock dünyasının bu en renkli kişiliğinin kariyerinde büyük yeri olan beş şarkıyı 70. doğum günü vesilesiyle tekrar paylaşıp kendisine bir kutlama gönderelim.