Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan 26 bin 197 tür listelendi

Japon solucanları, Mauritian uçan tilkisi ve Bankoualé Palmı “nesli tükenmekte olan” şeklinde sınıflandırılan 26 binden fazla türe katılıyor. Japonya’daki türleri, hem Dünya Savaşı’ndan hem de Fukushima’daki nükleer reaktör erimesinden kaynaklanan nükleer serpinti, aşırı çiftçilik ve şehir büyümesi tehdit ediyor.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin (ICUN) yayınladığı en son Kırmızı Liste raporu, dünya çapında ciddi çevresel tehditlerle karşı karşıya kalan 93.557 türden neslinin tükenmesiyle karşı karşıya olan 26.197 bitki ve hayvanı tanımlamaktadır.

Avustralya’nın sürüngen nüfusunun muhtemelen tüm türleri, en büyük tehditle karşı karşıya.  Adaya özgü 975 sürüngen türü – burada yaşayan neredeyse her soğukkanlı hayvan – listeye katıldı. Bu türlerin %7’si, istilacı türler ve iklim değişikliği de dahil olmak üzere değişen çevresel faktörler nedeniyle yok olma tehdidi altında.

Bu yüzyılın sonundan önce yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan başka türer de var. Cibuti, Somali ve Yemen’e özgü bir bitki olan Bankoualé hurmasını da sadece ders kitaplarında göreceğimiz günler uzak değil.

ICUN

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish