Natela Grigalashvili, Dağlık Acaba bölgesinin yok olmaya yüz tutmuş geleneksel köy yaşamını fotoğraflarıyla belgeledi.

Dağlık Acara, Gürcistan’ın en tanınmış bölgelerinden biridir. Burada gelenekler ve eski yaşam biçimleri günümüze kadar korunmuştur. Bu dağlık bölgenin sakinlerinin izolasyonu ve yabancılaşması uzun zamandır süregelen bir konudur. Son birkaç on yıl bu bölge için özellikle zor geçti. Ülkedeki zorlu sosyal ve ekonomik durum, bu bölgenin gelişmesini ve sakinlerinin ülkenin geri kalanıyla bütünleşmesini engellendi. Yıllar boyunca, Acaristan sakinleri yeterli eğitim alamadı, uygun sağlık hizmetlerine ya da diğer hizmetlere erişemediler. Köyler genellikle elektrikten yoksun yaşadı ve sert kışlar sırasında genellikle dünyayla bağlantısı kesildi.

Natela Grigalashvili: Life of Georgian Nomads

Temel yaşam koşullarının yeterli olmaması nedeniyle, çoğu Acaristan köyü artık ıssız. Pek çok aile, çoğunlukla Türkiye ve diğer yakın ülkelere göç etmek zorunda kaldılar ya da taşınmaya zorlandıkları için eko göçmenler haline geldiler. Khulo ve Ghorjomi Gorge, Acara Özerk Cumhuriyeti’nin en yüksek yerleşim yerleridir. Gorge’de çeşitli büyüklüklerde 18 farklı köy bulunuyor. Küçük nüfuslarından dolayı, bu köylerin bazılarının yalnızca ilkokulları vardır ve lise öğrencilerinin diğer köylerdeki okullara gitmeleri gerekiyor. Bu köyler arasındaki yollar çok kötü durumda ve altyapısı neredeyse yok.

Gorge köylerinin sakinleri çoğunlukla sığır yetiştiricileridir. Mera eksikliği nedeniyle, sığır sahipleri sürülerini yaz aylarında dağlara götürür ve sonbaharın sonuna kadar orada kalırlar. Göçebe Acariler yılda birkaç kez hareket etmek zorunda. Ancak buna rağmen, erkeklerin çoğu Türkiye’de ek gelir için mevsimlik işlerde çalışmak zorunda. Bu zor durum nedeniyle eşsiz gelenek ve yaşam tarzına sahip bu dağlık bölge yavaş yavaş boşalıyor ve bu gelenek ve yaşam tarzı unutuluyor.

Natela Grigalashvili

Natela Grigalashvili, 1965 yılında Gürcistan’ın Khashuri kentinde doğdu. Sanatçı, çeşitli stüdyolarda fotoğrafçılığı öğrendi ve yıllarca bağımsız çalıştıktan sonra fotoğrafçılık onun sanatı ve mesleği haline geldi. Grigalashvili foto muhabiri ve bir film operatörü olarak da çalıştı. 2007’de Gürcistan fotoğrafçılığına katkılarından dolayı Alexander Roinishvili Ödülü’ne layık görüldü. Bir Balıkçının Oğlu fotoğrafı, 2013’te National Georgraphic tarafından ödüllendirildi. 1990’larda siyah-beyaz fotoğraflar çekti. Son 10 yıldır da bir dijital kamerayla renkli fotoğraflar çekiyor. Sanatçı, esas olarak fotoğraf serileri yapıyor ve uzun vadeli sanat projelerine odaklanıyor.

Sanatçı 2015 yılında Gürcistan’daki ilk fotoğraf ajansını kurdu – Kontakt Photos. Ünlü serileri: Fareler Köyü, Annemin Kitabı, Dukhobors’ın Ülkesi, Gürcistan’da Doğu Etnik Azınlıklar, Gürcistan’da Batı Etnik Azınlıklar, Hayvan Pazarı, Geleneksel Tatiller, Pankisi Boğazı’nın Kadınları. Grigalashvili, Javakheti’de (2014), Pankisi Boğazı’nda (2015) ve Acara’da (2016) fotoğrafçılık okulları kurdu.

natelagrigalashvili.com

internationalphotomag.com