Natalie Portman: Metot Oyunculuğu “Kadınların Karşılayamayacağı Bir Lüks”

Dün geceki Altın Küre ödül töreninde Jared Leto, haftalardır bir ödül sunucusunun zihniyetine bürünmeye çalıştığını söyleyerek Metot oyunculuğu konusundaki şöhretiyle dalga geçerek bazı kahkahalar kazandı. Bu espri çok güldürdü ama bugün, bu yaklaşımı “kadınların karşılayamayacağı bir lüks” olarak tanımlayan Natalie Portman sayesinde Metot oyunculuğu hakkında yeni bir tartışma ortaya çıktı.

Bu yorumlar Portman’ın Wall Street Journal’a verdiği yeni bir röportajda yer aldı ve Portman, rollere hazırlanmak için her şeyin ötesine geçmesine rağmen Method oyunculuğunu hiç kullanmadığını açıkladı. “Dürüst olmak gerekirse bunun kadınların karşılayamayacağı bir lüks olduğunu düşünüyorum” dedi. “Çocuklarımın ya da partnerlerimin, bilirsiniz, herkesin bana sürekli ‘Jackie Kennedy’ demesini sağlamam konusunda pek anlayışlı olacaklarını sanmıyorum.”

Portman’ın geçmişte ciddi bir hazırlık çalışması yaptığı doğru. 2010 yapımı Black Swan için yoğun bir bale eğitimi almış ve diyetini radikal bir şekilde değiştirmiş; bu, hayatının bir yılından fazlasını alan yorucu bir çaba olmuş. Ancak ona göre, insanların bir erkek oyuncudan kabul etmeye istekli oldukları eksantrik davranış seviyesi, erkek olmayan oyuncular için kabul edilebilir olandan daha yüksek. Örneğin Leto, 2016 yapımı Suicide Squad’da rol aldığında tam bir Joker’e dönüşmüştü.

Portman Wall Street Journal’a verdiği demeçte, “Bir kadının hayatındaki koşullar ne olursa olsun, ister çok ayrıcalıklı ister az ayrıcalıklı olsun, birleştirici faktör, toplum tarafından kadınların ne olabileceği, nasıl davranabileceği, ne söylemesine, düşünmesine, hissetmesine ve yapmasına izin verilen sınırlardır” dedi. “Yani her kadının hikayesi bir şekilde bundan kurtulmaya çalışmaktır.”

Bununla birlikte, Leonard Bernstein biyografisi Maestro için Felicia Montealegre Bernstein’ın zihnine girme deneyimlerini kısa süre önce açıklayan Carey Mulligan gibi bazı kadınlar Metot oyunculuğunu kullanıyor. Mulligan, rol arkadaşı Bradley Cooper’ın onu bu konuda cesaretlendirdiğini söylüyor.

Bununla birlikte, Portman’ın yorumları, 13 yaşındaki bir çocuğu baştan çıkaran otuzlu yaşlarındaki bir öğretmenin zihin dünyasına girmeye çalışan bir aktörü canlandırdığı May December’taki son rolünün ışığında uygun görünüyor. Film geçtiğimiz kasım ayında gösterime girdi ve dört dalda Altın Küre’ye aday gösterildi.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Natalie Portman, photo by Filippo Monteforte / AFP via Getty Images

Consequence.net

What's your reaction?

tr_TRTurkish