Çoğumuz zamanımızın büyük bölümünü kapalı alanda geçiriyoruz. Bu nedenle sağlıklı bir mekân yaratmak önemlidir. Bunu yapmak için en basit ve en güzel yol, ev bitkilerini kullanmak; hem havayı temizler hem de eve taze bir görüntü katarlar.

NASA’nın tabii ki insanlara bitkiler hakkında bilgi vermekten çok daha önemli işleri var ancak 1980’lerin sonunda ABD hükümet ajansı, Amerika Birleşik Ortak Müteahhitleri (ALCA) ile en faydalı bitki örtüsünü oluşturmak üzere işbirliği yaptı.

Onların bilgilendirici Clean Air adlı çalışması, bazı bitkilerin, zararlı kimyasalları doğal yolla diğerlerinden daha iyi filtreleyebileceğini ve insanlar üzerindeki kötü etkilerini hafifletmeye yardım ettiğini buldu.

Peki, en iyi hava temizleyen bitkiler hangileri? En üst sırada yer alanlar; Kasımpatı ve Yelken Çiçeği. Çalışmaya göre, ikisi de havadaki benzen, formaldehit, trikloroetilen, ksilen, toluen ve amonyak miktarını azaltmada etkili.

NASA, İngiliz Sarmaşığı, Flamingo Çiçeği ve Paşa Kılıcı’yla evinizi doldurmak ve her 10 metrekareye bir bitki koymanız için mükemmel bir bahane sunuyor.

NASA House Plants

NASA House Plants

NASA House Plants

mymodernmet.com