“Kıyamet sığınağı” denildiğinde çoğu insan demir bir karyola ve konservelerle dolu beton bir oda hayal eder. Belki çok eskiden böyleydi. Şimdi ise yalnızca süper zenginlerin kendini kurtarma isteğiyle tasarlanan süper lüks sığınaklar var.

Küresel yok olma tehdidi Soğuk Savaş sırasında olduğu gibi devam ediyor, ancak günümüzün yüksek güvenlikli barınakları 20. yüzyıldaki muadillerinden çok farklı.

Dünyanın dört bir yanındaki şirketler küresel bir salgın, asteroit çarpması ya da III. Dünya Savaşı olsun, herhangi bir riskten korunma sağlayan yapılara yönelik artan talebi karşılarken lüks olanaklar da sağlıyor.

Planned amenities include a pool and an underground garden that features simulated natural light.

Kıyamet Beklentisi

Hedge fonu yöneticileri, spor yıldızları ve teknoloji yöneticileri de dahil olmak üzere dünyadaki seçkinlerin çoğunun ailelerini ve personelini barındırmak için kendi gizli barınaklarını tasarlıyor.

Teksas merkezli Rising S Company genel müdürü Gary Lynch, üst düzey konfora sahip özel yeraltı sığınaklarına yönelik 2016 satışlarının 2015 yılına göre % 700 arttığını, toplam satışların ise yalnızca Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinden bu yana % 300 artış gösterdiğini söyledi.

Şirketin nesiller boyu dayanacak şekilde tasarlanan çelik levhadan yapılma sığınakları her konut sakini için en az bir yıllık gıda depolamaya imkân veriyor ve depremlere dayanaklı.

Vivos Europa One in Germany

Ancak bazıları tek kişilik sığınak isterken bazı alıcılar da gerçek dünyaya biraz daha yakın bir deneyim sunan topluluk ortamında kıyametten kurtulmayı tercih ediyor.

Bu barınakları yapanlar sıfırdan inşa edip yüz milyonlarca dolar harcamak yerine eski savaş zamanı sığınaklarını satın alarak işe başlıyor. Güçlendirilen yapılar bir nükleer felakete dayanacak şekilde tasarlanmış ve güç sistemleri, su arıtma sistemleri, havalandırma vanaları ve Nükleer-Biyolojik-Kimyasal (NBC) hava filtrasyonuyla donatılmış durumda.

Survival Condo in Kansas

kaynak