Nikon, 2017 Small World Photomicrography yarışmasının galiplerini açıkladı ve kazanan, ödül alan görsellerin bir kısmını paylaştı. Yarışma, fotoğrafçıları ve bilim adamlarını, görünür olan her şeyin bir mikroskop altındaki görüntüsünü sunmaya davet ediyor. Bu yarışmanın 43.’sü yapıldı ve 88 ülkeden 2000’den fazla katılım gerçekleşti.

On ikinci sırayı alan görsel, bir Opiliones’in gözünün 20 kat büyütülmüş yakın planlanını gösteriyor. Charles Krebs, Issaquah, Washington İkici sıra: Bir Senecio vulgaris çekirdeği başlığı, 2 kat büyütülmüş. Dr. Havi Sarfaty, Yahud-Monoson, İsrailOn birinci sıra, 10 kat büyütülmüş bir kredi kartı hologramında plastiğin kırılmasını gösterir. Steven Simon, Grand Prairie, Texas

Fark yaratan fotoğraf: Nsutit ve Katoksenit 5 kat büyütülmüş. Emilio Carabajal Márquez, Madrid, İspanya.

Mansiyon: Zıplayan bir örümceğin gözleri 6 kat büyütülmüş. Emre Can Alagöz, Istanbul, Türkiye.

On beşinci sırada, 18 kat büyütülmüş bir Megachiroptera’nın 3. trimester fetüsünün bir görüntüsü var. Dr. Rick Adams, Greeley, Colorado

Fark yaratan fotoğraf: Örümcek ağında güve yumurtaları, 16 kat büyütülmüş. Walter Piorkowski, South Beloit, Illinois

Fark yaratan fotoğraf: Karıncanın karın ve göğüs ağzını birleştiren doğal bir köprünün (petiole düğümleri),5 kat büyütülmüş hali. Can Tunçer, Izmir, Türkiye.

Mansiyon: İnsan dili kan damarlarının kurşun kromat enjekte edilmiş ve 100 kat büyütülmüş hali. Frank Reiser, Garden City, New York.

Sekizinci sıra: Duyusal saç hücreleri (yeşil) ve sarmal ganglion nöronlarıyla (kırmızı) yeni doğan sıçan kokleasının 100 kat büyütülmüş bir görüntüsü. Dr. Michael Perny, Bern, İsviçre.

Beşinci sıra: 3.9 kat büyütülmüş domates üzerindeki küf. Dean Lerman, Netanya, İsrail.

Mansiyon: 25 kat büyütülmüş, polenle kavisli lekelenmeyi gösteren bir karahindiba kesiti. Dr. Robert Markus, Nottingham, Birleşik Krallık.

Fark yaratan fotoğraf: Yoğunlaşma ile, Ectemnius’un 20 kat büyütülmüş gözleri. Laurie Knight, Tonbridge, Birleşik Krallık.

Yedinci sırada yer alan yarışmacı, 30 kat büyütülmüş bir embriyonik civcivin kirpiksi ganglion hücresinde ayrı ayrı işaretlenmiş aksonları gösterir. Dr. Ryo Egawa, Nagoya, Japonya.

Fark yaratan fotoğraf: 10 kat büyütülen bir Cladocera (su biti). Rogelio Moreno, Panama City, Panama

Fark yaratan fotoğraf: 20 kat büyütülmüş bir grup rotator. Frank Fox, Konz, Almanya.

Fark yaratan fotoğraf: Küçük bir güvenin 5 kat büyütülmüş yüzü. Jan Rosenboom, Rostock, Almanya.

Dokuzuncu sıra: Kemik kök hücreleri kullanarak laboratuvarda kıkırdak benzeri dokunun büyütülmüş hali., kolajen için 20 kat, yağ katmanları için 40 kat. atarina Moura, Dr. Sumeet Mahajan, Dr. Richard Oreffo & Dr. Rahul Tare, Southampton, Birleşik Krallık.

Fark yaratan fotoğraf: 3.7 kat büyütülmüş bir Lasiocampa’nın (tırtıl) abdominal çıkıntıları. Dean Lerman, Netanya, İsrail.

Fark yaratan fotoğraf: Dördüncü sırada yer alan yarışmacı, Taenia soliumunun 200 kat büyütülmüş dışa dönük başını gösteriyor. Teresa Zgoda, Rochester, New York

Fark yaratan fotoğraf: 18. sırada, deniz salatalığının cildinin 100 kat büyütülmüş hali var. Christian Gautier, Le Mans, Fransa

Mansiyon: 10 kat büyütülmüş çapraz örme perde kumaşı. Marc Van Hove, Zwijnaarde, Belçika.

Mansiyon: 500 kat büyütülmüş sıvı kristal. Michael Tuchband, Boulder, Colorado

Fark yaratan fotoğraf: Sivrisinek larvasının erken gelişme döneminin 10 kat büyütülmüş hali. Charles Krebs, Issaquah, Washington

kapak fotoğrafı: Jean-Marc Babalian, Nantes,France

kaynak: www.theatlantic.com