Michael Jordan’ın Daha Önce Görülmemiş Fotoğrafları Efsanenin Yükselişini Yakalıyor

Michael Jordan’ı düşündüğünüzde, her görüntü muhteşem anları çağrıştırıyor gibi görünüyor.

Sahadaki çarpıcılığından küresel bir marka ve popüler kültür ikonuna dönüşmesine kadar, “His Airness”ın tarihsel öneme sahip görselleri artık kolektif hafızamıza kök salmış durumda. Bu nedenle, kıdemli Chicago spor fotoğrafçısı David Banks, koronavirüs evde kalma karantinası sırasında nihayet arşivlerine bakma ve fotoğraf negatiflerini düzenleme zamanı bulup, yıllardır işlenmemiş olan nadir görüntülerini keşfettiğinde şaşırdı.

Windy City’de doğup büyüyen sıkı bir spor hayranı olan Banks, Jordan 1984-1985 sezonunun başında Chicago’ya geldiğinde çeşitli fotoğraf ajansları için kariyerine yeni başlıyordu. 1984 NBA Draftı’nda Chicago Bulls tarafından genel olarak üçüncü seçildikten sonra (Houston Rockets’a giden Hakeem Olajuwon ve Portland Trail Blazers’a katılan Sam Bowie’nin ardından) Jordan, Bulls’taki ilk maçına 26 Ekim 1984’de Washington Bullets karşısında çıktı. O andan itibaren Banks, merceğini Jordan’a odakladı.

Bulls’un yükselişini Scott Strazzante ve Nuccio Dinuzzo gibi deneyimli spor fotoğrafçılarıyla birlikte belgeleyen Banks, “Kendi kendime bunun Chicago için gerçekten bir şeyleri değiştireceğini düşündüm” diyor.

MJ’in gerçekten özel olduğunu biliyorsun. Onu gerçekten oynarken görmek, akıllara durgunluk veriyordu. Kameramı ondan almamam gerektiğini biliyordum” diye açıklıyor. “Kameranızla başka bir yere gitmeye karar verdiyseniz, bu her zaman kötü bir karardı. Kendi kendime dedim ki, ‘Hey aptal, Jordan’a odaklan. Başka hiçbir şeyin önemi yok.'”

Banks, oyunun kargaşasını ve enerjisini yakalayarak, oyun tarihindeki kritik bir anda Bulls’u kayda geçirdi; Jordan’ın tüm anti-yerçekimi yoğunluğu ve Chicago’yu Jordan ile eşanlamlı yapan topluluk. İki analog kamerayla (bir Nikon FM2 ve ilk otomatik odaklamalı Canon) bağlı olan Banks, dijital teknolojinin sporun fotoğraflanma şeklini değiştirmeden önceki bir çağda bu görüntüleri filme çekti.

Banks, “Bir fotoğrafı güçlü yapan şey genellikle zamanın geçişidir” diyor. “Jordan’ın çarpıcılığı ve parlaklığı, oyunumu hızlandırmamı sağladı. Sadece herhangi bir oyuncuyla uğraşmadığımı anladım. Onun her şey olduğunu biliyordum. Yine de Bulls, Jordan’ın gelişi sırasında tam olarak en iyi takım değildi; Bir fotoğrafçıysanız, erişim sağlamak nispeten kolaydı. Bir Bulls maçı çekmek istediyseniz, ‘Ne zaman yapmak istiyorsunuz? Nerede oturmak istersin?’ Jordan’ı çektiğimiz ilk yıllarda sadece birkaç kişiydik. Jordan bu franchise’ı tersine çevirdi. Olağanüstü biriydi. Ama bunun bir şeyleri ne derece değiştireceğini kimse bilmiyordu.”

Covid-19’dan kaynaklanan enfeksiyon korkuları NBA sezonunu kapattıktan sonra basketbol nihayet geri döndü. İçinde bulunduğumuz anda, spor nostaljisi her zamankinden daha yoğun görünüyor ve Banks’in yeni keşfedilen fotoğraflarını her zamankinden daha önemli hale getiriyor.

Bu portreler, yalnızca büyüklüğe nostaljik baş sallamalarıyla değil, aynı zamanda Jordan’ın Amerikan popüler kültüründeki rolünün ruh halini de yansıtıyor. Bu özel galeride Banks, akıllara muhteşem anları çağrıştıran, görülmemiş Jordan görüntülerini paylaşıyor. Efsanevi basketbol uçuşları sayesinde sinematik ve unutulmaz hissediyorlar.

Esasen, Jordan Jordan’lık şeyler yapıyor.

Rollingstone.com

Michael Jordan, Bulls’un 1992’de Chicago’da Portland Trailblazers’a karşı ikinci şampiyonluğunu kutluyor.
Jordan’ın 1991 NBA finallerinde Los Angeles Lakers’a karşı klasik havada uçuşu.
Jordan’ın 1988’de bençte portresi.
Haziran 1991: Los Angeles Lakers’a karşı NBA finalleri.
Magic Johnson ve Michael Jordan 1988’de karşı karşıya geliyor.
1990’da Jordan ısınıyor.
Jordan’ın çaylak sezonunda, 1984-1985 Michael Jordan ve Larry Bird.
Michael Jordan, 1984-1985 sezonunda Boston Celtics’ten Larry Bird’e karşı.
Michael Jordan ve Scottie Pippen, 13 Haziran 1997’de Utah Jazz’a karşı 6. Oyunda Chicago’nun beşinci NBA şampiyonluğunu kutluyorlar.
Trail Blazers vs Chicago Bulls, 3 Haziran 1992 NBA Final Maçları
Bulls, 14 Haziran 1992’de Portland Trailblazers’ı mağlup ediyor.
1991 NBA Playoffları Bulls vs Sixers
Jordan 45 Numaralı Bulls formasıyla

Rollingstone.com

tr_TRTurkish