Metallica Solisti James Hetfield: “Bireysel olarak Hepimiz Gerçekten Ortalama Müzisyenleriz”

James Hetfield, Metallica’nın muazzam başarısını, üyelerin bireysel müzikal becerilerinin aksine kolektif bir birim olarak ortaya çıkan sihre bağlıyor.

Hetfield, Cigar Aficionado dergisi için yeni bir kapak hikayesinde (Far Out tarafından aktarıldığı gibi), “Bireysel olarak hepimizin gerçekten ortalama müzisyenler olduğunu biliyorum, ancak bizi bir araya getirdiğinizde gerçekten bir şeyler oluyor,” dedi.

Şarkıcı-gitarist, Metallica dışındaki müzisyenlerle çalmanın daha az konforlu olduğunu itiraf ederek, “Ayağa kalkıp insanlarla birlikte çalmak benim için bir kabus gibi.”

Yıllar geçtikçe, Metallica üyeleri, metal emsallerinin çoğuna kıyasla virtüöz olarak görülmeyebilirler – davulcu Lars Ulrich ne yazık ki müzikal küçümsemenin yükünü taşıyordu – ama Hetfield harika bir noktaya değiniyor. “Gerçekten de en önemli olan bir grubun bir bütün olarak nasıl çalıştığıdır ve ilk beş albümü Metallica’nınki kadar efsanevi olan başka bir metal grubu bulmakta zorlanabilirsiniz – belki Black Sabbath dışında.”

Röportajın başka bir yerinde Hetfield, Metallica’nın ilk konserlerde çalmaya başladığı ilk sahne korkusunu yansıttı. “İlk gösteriler gerçekten zordu – çok utangaçtım” dedi. “[Ben] konuşmak istemedim. Gruptaki diğer adamların şarkıları tanıtmasını sağlardım. [Şimdi] Orada çok rahat hissediyorum, çok garip. Biriyle bire bir oturmak, 10.000 kişinin, 20.000 kişinin önünde ayakta durmaktan çok daha fazla kaygı yüklü.”

Devam etti, “Yaşlandıkça, daha önce bulunduğumuz tüm yerlerde oynamaya devam etmeyi çok isteriz, ancak örneğin 90’lardaki hızımıza ayak uydurmak neredeyse imkansız. Aylarca dışarı çıkardık…Kendimizi çok eleştiririz, kendimize karşı katıyız ve çok yüksek standartlarımız vardır. Bu nedenle, müziğimizi beğenen ve bizi canlı izlemeye devam eden insanlara görsel ve işitsel olarak en iyi şovu getirmenin tüm yönleriyle ilgileniyoruz.”

Metallica’yı konserlerinden bahsetmişken, ülkemizde seyretmeyi ummak ne kadar gerçekçi olur bilinmez ancak grup 14 Nisan’da dinleyiciyle buluşacak albümleri “72 Seasons”ı desteklemek için 2023-2024 dünya turuna çıkacak.

consequence.net

What's your reaction?

tr_TRTurkish