Meryl Streep hakkında 8 ilginç bilgi

Çok yönlü oyuncu, Başbakan’dan 7 yaşındaki bir çocuğa kadar her şeyi canlandırdı.

Kırk yılı aşkın süredir rastgele herhangi bir Akademi Ödülü törenini seçtiğinizde Meryl Streep, Oscar heykeliyle yan yana görülebilir. Bunun nedeni, aktrisin 1978’den bu yana hem En İyi Kadın Oyuncu hem de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorilerinde 21 kez day gösterilmesi ve üç kez kazanması. (1979’da Kramer vs. Kramer, 1982’de Sophie’s Choice ve 2011’de The Iron Lady)

Şu anda 74 yaşında olan Streep, 2024’te aday değil ancak sinema oyunculuğunda altın standart olmaya devam ediyor. Aşağıda onun ilk televizyon çalışmaları, 7 yaşındaki bir çocuğu oynadığı dönem ve Rotten Tomatoes’u neden özellikle sevmediği hakkında bazı gerçekler bulacaksınız.

Meryl Streep avukat olmak istiyordu ama uyuyakaldı

22 Haziran 1949’da Summit, New Jersey’de doğan Streep, oyunculuğa ilkokul tiyatrosunda bir robotu canlandırarak başladı. Bu okul müzikallerinde başrol oynamasına ve sonunda Vassar College ve Yale School of Drama’ya kaydolmasına yol açtı, ancak kısa süreliğine hukuka yönelmeyi düşündü. kurul sınavlarında uyuduğu için bu fikir gerçekleşmedi.

Streep’in ilk ekran performansı televizyondaydı

Streep okuldan sonra sahne çalışmalarıyla Manhattan’da dikkatleri toplamaya başladı: Bir yıldan kısa bir süre içinde altı başrolde yer aldı. Daha sonra 1977’de televizyon filmi The Deadliest Season’da rol aldı; bu film, o yıl II. Dünya Savaşı draması Julia’nın beyazperdeye çıkışından önceydi. TV filmi buzda rakibini öldüren ve ardından kasıtsız adam öldürme suçundan yargılanan bir hokey oyuncusunu konu alıyordu. Streep oyuncunun karısını canlandırdı. Streep ayrıca Emmy ödülünü kazandığı 1978 mini dizisi Holocaust’ta da rol aldı.

Streep ilk Oscar’ını banyoda bıraktı

Streep, John Cazale ile birlikte rol aldığı 1978 yapımı The Deer Hunter‘ın ardından, 1979 yapımı Kramer vs. Kramer filmiyle büyük ses getirdi. Dustin Hoffman’la rol arkadaşı oldukları boşanma draması Streep için meşakkatli bir deneyimdi; Hoffman bir çekim sırasında Cazale’in yakın zamanda akciğer kanserinden ölmesini hatırlatarak Streep’ten duygusal bir tepki almaya çalıştı. Streep filmdeki çalışmasıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar’ı kazandıktan sonra heykelciği tuvalette unuttu ama neyse ki tören bitmeden onu geri almayı başardı.

Silkwood, Streep’i nerede ev alacağı konusunda etkiledi

Streep, 1983 yapımı Silkwood’daki nükleer santral ihbarcısı Karen Silkwood rolündeki performansından sonra nükleer enerji fikrini rahatsız edici buldu. Hatta o kadar ki gayrimenkul alımını da etkiledi. 2004 New York Times profiline göre Streep, Connecticut’ta bir ev satın aldı çünkü burası herhangi bir nükleer tesisten 145 km. uzakta güvenli bir yerdi.

Bir zamanlar 7 yaşında bir çocuğu oynadı

Streep, 1980’lerde sahne ve sinema çalışmaları arasında gidip geliyordu. 1978’de Lewis Carroll’un eserlerinin müzikal uyarlaması olan Alice in Concert‘ta Alice oldu. Streep 29 yaşındayken 7 yaşında birini canlandırmış oldu.

Streep’in Rottentomatoes’la bir problemi oldu

Streep, 2015 yılında Suffragette’i tanıtırken popüler eleştirmen topluluğu sitesi Rotten Tomatoes’a yönelik bir eleştiriyi dile getirdi. Sitenin orantısız sayıda erkek eleştirmene sahip olduğunu savundu. Streep’in kendi hesabına göre sitede 760 erkek ve 168 kadın vardı. “Erkeklerle kadınların aynı olmadığını, farklı şeylerden hoşlandıklarını size arz ederim. Bazen aynı şeyi seviyorlar ama bazen de zevkleri farklı oluyor” dedi.

Rotten Tomatoes daha kapsayıcı olmak için adımlar attı. Site, 2018’den bu yana yüzde 50’si kadın olan 1000’den fazla yeni eleştirmenin eklendiğini söylüyor.

Streep’in Alien’la benzersiz bir bağlantısı var

Streep, 1994’teki aksiyon-gerilim filmi The River Wild dışında genellikle tür filmlerine girmez. Ancak 1979’un bilim kurgu klasiği Alien’da Ellen Ripley’in başrolü için düşünülüyordu. Yönetmen Ridley Scott ve kast direktörü Martin Goldberg, Ripley için Streep’i istedi. Bu olmayınca rol Sigourney Weaver’a gitti. Tesadüfen Streep ve Weaver, Yale Drama Okulu’nda sınıf arkadaşlarıydı.

Streep ismini tescil ettirdi

Streep, 2018’de “profesyonel bir aktris ve şovmen tarafından canlı, televizyonda ve film gösterimlerinde” yer alması nedeniyle kendi adına bir ticari marka başvurusunda bulundu. Bazı ünlüler adlarının onay ya da yanlış reklam amacıyla izinsiz kullanılmasını önlemek için girişimde bulunuyor.

Ticari marka, Streep’in yasal değil sahne adıydı: Gerçek adı Mary Louise Streep’ti. Kariyerinin başlarında yetenek avcıları adını Merle Street olarak değiştirmesini önerdi. Neyse ki Meryl’da karar kılındı.

fotoğraf: Meryl Streep. / Michael Kovac/GettyImages

tr_TRTurkish