Dünya edebiyatının en özgün metinlerine imza atan bir yazar Max Aub. Onun, kalemini nasıl kullandığını gösteren temel metinlerden Örnek Suçlar, Kırmızı Kedi etiketiyle raflarda. Kitaba özel çizilmiş özgün 32 illüstrasyonu içeren özel baskı Memet Baydur’un çevirisiyle hazırlandı.

Max Aub, 20. yüzyılın tanığıydı. Tüm hayatını yazmaya adadı; toplama kampındayken, hapishanedeyken, bir geminin mahzenindeyken, senelerce sürgündeyken bile gördüklerini, hissettiklerini yazıya aktarmaya devam etti. Eserlerini yayımlatmanın zorluklarına göğüs gererken, ölümden sonra yaşamayı saplantı haline getirmişti, kurtuluşu ise yazmaya devam etmekti.

Yazmaya yönelik saplantısı estetik bir yaratıcılık, kendine has bir orijinallik sağladı Max Aub’a.

Tarih ve kurgu, tanıklık ve tahayyül arasında yarattığı zıtlık, anlatısını karakterize eden bir öğeydi, bir yandan da imkânlar ve imkânsızlıklar arasındaki diyalektikle örtüşüyordu bu anlatı. Aub’un metinlerinin kökeninde işte tam da bu çift yönlülük yatar. Hayal gücü ve fantastiğin gerçekle birleşimi anlatı oyunlarına, dili bozan ve keskin bir eleştirinin getirildiği ciddi mesajlara evrilir, bir yandan da bunlarla yüzleşmek için gereken mesafeyi sağlar. Örnek Suçlar bu birleşimden doğan kara mizahın en iyi örneklerinden biri. Grand Prix de l’humour noir ödüllü bu kitap cinayeti kurbanın değil suçlunun gözünden anlatarak bizi yaşamın güzelliğini düşünmeye sevk ederken ölümün gülünçlüğünü de yüzümüze vuruyor. Max Aub’un yarattığı sıra dışı dünyada gerçekle kurmacanın iç ürperten girift yapısı sizi iskemlenize mıhlayacak…