2014 yılında NASA, 3D baskı teknolojisini kullanarak Mars’ta bir yaşam alanı oluşturmak için çok aşamalı bir yarışma başlattı. Ve bu güne gelindiğinde, 3D Baskılı Habitat Yarışmasının 3. Aşama 1. Seviye’nin kazananı olarak beş takım seçildi.

Bu, ekiplerin habitatlarının aynı zamanda orada yaşayan kâşifler için nasıl işlevsel olacağını açıklayacak dijital sunumlar hazırlamalarının istendiği, yarışmadaki sanal modelleme aşamasının bir parçası.

Takımardan Zopherus of Rogers yarışmada ilk sırada yer aldı ve kazananlar arasında bölüştürülen 100.000 dolarlık ödülün büyük bölümünü kazandı.

Kazanan tasarımda modüler, altıgen tasarımlar doğal şekillerden esinlenmiş ve Mars’ta bulunan malzemeler kullanılarak inşa edilecek. Konseptin bir parçası olarak, bir uzay aracı Mars’ın yüzeyine ulaşacak ve en iyi yapı alanını seçecek.
Aracın yüzeye inmesiyle birlikte içindeki 3D yazıcı sayesinde ilk sığınağın baskısın başlatmak için basınçlı bir ortam yaratılacak. Araç,  orada yaşamakta olan dört astronot için gerekli olan pencere, kapı, tuvaletler ve diğer gereksinimleri de ekleyerek yaşam alanlarını taşımaya ve yaratmaya devam ediyor.

Aşağıda kazanan 5 tasarımı görebilirsiniz.

kapak fotoğrafı: Team Zopherus, 1.liğikazanan tasarım

Ai Spacefactory NASA 3D Printed Habitat Competition

Team AI. SpaceFactory, ikinci

Kahn Yates 3D Printed Habitat NASA

Team Kahn-Yates, üçüncü

Kahn-Yates Mars 3D-printed Habitat Challenge from Albert Kahn Associates, Inc. on Vimeo.

NASA - 3D-Printed Habitat Competition - Winner

Team SEArch+/Apis Cor, dördüncü

NASA - 3D-Printed Habitat Competition - Winner

Northwestern University, beşinci

 

mymodernmet.com