Rock yıldızları, on yıllardır gitarları parçalıyor. Pek çoğu da bu işe en az İsveç doğumlu gitar virtüözü Yngwie Malmsteen kadar hevesli. Global mühendislik grubu Sandvik, dünyanın ilk tamamen metal, kırılmaz gitarını üretti ve Malmsteen’in parçalama uzmanlığını gitarın üstünde kullanmasını sağlayarak en son teknolojilerini test etmeye karar verdiler.

Aşağıdaki videoda göreceğiniz gibi, gitarı parçalamak neredeyse imkânsız. Malmsteen, aslında, ilk defa biri dizi hareket yapsa da bunu başaramadı.

Sandvik Coromant’ta üretim süreci geliştiricisi olan Henrik Loikkanen, idolü Malmsteen’e olan hayranlığı sayesinden gençliğinden beri gitar çalıyor. Malmsteen bir enstrümanı imha ettiğinde ne olacağını anlamak için, Loikkanen Youtube’da bulabildiği her videoyu izledi.

Sandvik mühendisleri, sapı ve gövdesi arasındaki eklemleri ortadan kaldırdı. Bunun yerine, gitarın sapı ve klavyesi, daha önce hiç denenmemiş bir gitar konstrüksiyonu olan geri dönüştürülmüş paslanmaz çelikten yapılmış çubuklardan tek bir makinede imal edildi.  Hem sap hem de klavyeler, gitarın gövdesinin derinliklerine ulaşan dikdörtgen bir göbeğe yayıldı.

Klavye ve sağ gibi uzun, ince bileşenler, bozulmaya karşı özellikle savunmasızdır. Gelişmiş yazılım, sayesinde, ilk kesim yapılmadan önce frezeleme dijital olarak simüle edildi. Amaç; doğru alet seçimini sağlamak, üretim zamanından tasarruf etmek ve verimli süreçler geliştirmekti.

Bu arada, başka bir zorluk ortaya çıktı: gitar gövdesi, düşük ağırlıkta yüksek mukavemet ihtiyacı nedeniyle son derece karmaşık bir tasarımla nasıl üretilir. Bu nedenle gitarı 3D basmaya karar verdiler. Lazerler sayesinde, ince titanyum tozu yataklarında bir tasarım öngörülerek malzemenin katmanlarını üst üste kaynaştırıldı. Her biri insan saçından daha ince olan katmanlar, gitarın gövdesine yerleştirildi.

designboom.com