Malezya’daki son erkek Sumatra gergedanı öldü

Malezya makamları, geçtiğimiz pazartesi günü, son erkek Sumatra gergedanının Borneo adasındaki doğa rezervinde öldüğünü bildirdi. Şu anda, Malezya’da kalan aynı türden sadece bir dişi var. Erkek gergedan Tam’in hurma yağı plantasyonunda keşfedildikten sonra yaşlılıktan öldüğü düşünülüyor. Tam olarak aynı türden dişilerle üreme çabaları maalesef başarısız oldu.

Sumatra gergedanları, dünya üzerindeki beş ve Asya’daki üç türden biri. En çok Butan, Hindistan, Çin, Malezya, Endonezya, Kamboçya, Tayland, Vietnam, Myanmar ve Laos’ta yaşıyorlar. Onlar dünyadaki en küçük gergedanları. Uzmanlar, 30 ila 100 arasında kaldıklarını ve bir kaçının da Endonezya’da ve ABD’de tutsak olarak yaşadığını tahmin ediyorlar.

Nesli tükenmek üzere olan türlerin çoğunda olduğu gibi, gergedanlar da ormansızlaşma ve habitat kaybı yaşadılar. Ağaç kütükleri, yollar, kentsel gelişim, çiftlikler ve hurma yağı tarlaları yaşam alanlarını genişletti. Uzmanlara göre, doğal alanların yok edilmesi nüfus için birincil tehdit. Küçük rezervler ve vahşi alanlar asla yeterli değil. Birbiriyle bağlantısı kopan nüfus, aynı zamanda canlıların eşlerini bulmasını ve çoğalmasını zorlaştırıyor.

 BBC

tr_TRTurkish