Madrid Hava Kalitesini Artırmak, Sıcaklıkları Düşürmek ve İklim Değişikliğiyle Mücadele Etmek İçin Bir Kent Ormanı Planlıyor

Madrid şehir yönetiminin, şehri devasa bir kentsel ormanla daha yaşanabilir hale getirirken emisyonlarını azaltma planı var. “Yeşil duvar” olarak tanımlanan Bosque Metropolitano (diğer adıyla Madrid kent ormanı) iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olacak.

Plan for Madrid Urban Forest, Bosque Metropolitano

Madrid’in Çevre ve Kentsel Gelişim konsey üyesi Maria Fuentes planı şöyle açıklıyor: “Yapmak istediğimiz tüm şehirdeki hava kalitesini iyileştirmek, şehir içinde meydana gelen ısı adası etkisiyle mücadele etmek, şehrin ürettiği sera gazı emisyonlarını absorbe etmek ve halihazırda şehrin her yerinde var olan orman kütlelerini birbirine bağlamak.”

Proje, 75 kilometre boyunca uzanan, şehrin çevresine yayılmış yarım milyon ağacı içerecek. Bu yeni orman, bölgeye özgü türler olarak özenle seçilmiş kayın, karaçam ve meşe ağaçlarından oluşacak. Yeni yeşil alanın bir parktan çok bir orman gibi hareket etmesini sağlamak için bitki seçimi önemli bir husustu.

Websitesi | Instagram | Facebook | Twitter | YouTube
kaynak: euronews

tr_TRTurkish