Londra ve Paris arasında yolculuk edecek uçan taksiler 2022’de hizmete girecek

Britanya merkezli Vertical Aerospace  şirketi, dikey havalanabilen ve saatte 300 kilometre hıza çıkabilen uçan taksileri 2022 yılında hizmete somayı hedefliyor.

Fotoğraf: Vertical Aerospace

BBC Türkçe’nin Times gazetesinden aktardığı habere göre; şirketin geliştirdiği model şu anda 160 kilometre mesafe kat edebiliyor ve bu mesafenin 500 kilometreye ulaşması hedefleniyor. Böylece İngiltere’nin başkenti Londra’dan en fazla kullanılan rotalar İskoçya’nın başkenti Edinburgh’a veya Fransa’nın başkenti Paris’e gökyüzü taksisiyle gitmek mümkün olacak.

Şirket geliştirdiği araç için dört yıl içinde gerekli izinleri almayı planlıyor. Piste ihtiyaç duymadan dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen aracın havalimanlarındaki yükü azaltması ve yolcuları havayolu taşımacılığınıdaki uzun prosedürlerden kurtarması umuluyor.

2016’da kurulan şirketin kurucularından Stephen Fitzpatrick, araçların pilotlar tarafından kullanılacağını, böylece uçuşun mevcut havacılık kurallarına göre gerçekleşeceğini, fakat ilerde kuralların değişmesiyle birlikte Uber tarzı uygulamalarla çağrılan ve yapay zeka tarafından uçurulan taksilerin de mümkün olacağını söyledi: “Havacılıkta bir devrim yaratacak. Şehrin 50 kilometre dışındaki havalimanları yerine insanlar evlerine çok yakın yerlerden araca binebilecek, iş insanları hedeflerine çok yakın yerlerde inebilecek.”

kapak fotoğrafı:  Vertical Aerospace

tr_TRTurkish