ABD’de son yıllarda sporcular, toplumsal meselelere dair 1970’lerden bu yana görülmemiş bir alaka gösterirken bu isimlerden biri olan LeBron James konuyla ilgili hazırlanan bir belgeselin yapımcılığını üstleniyor.

Şubat 2018’de Fox News Sunucusu Laura Ingraham, James’in Donald Trump’a yönelik eleştirilerine “Sus ve oyununa bak” anlamına gelen “Shut up and dribble” ifadesiyle yanıt vermiş ve sporculardan büyük tepki almıştı. LeBron James ise Ingraham’a “Kesinlikle sadece susup, oyunuma bakmayacağım. Bir çıkış yolu olmadığı hissinde olan çocuklar için çok şey ifade ediyorum. Onlara örnek olmaya çalışacağım” yanıtını vermişti.

‘Shut up and dribble’ kısa sürede sporcuları entelektüel olarak aşağı seviyede kabul eden kibirli ve bir yanıyla da ırkçı yaklaşımın bir örneği olarak kalıplaşırken çok sayıda sporcu da bu açıklamaya karşı siyasi meselelerdeki duruşlarını net şekilde ortaya koydu.

Ekim ayında yayınlanacak olan belgesel, sporcuların bugünkü siyasi ve kültürel iklimdeki değişen rollerini anlatacak. Belgeseli, 2015’teki ‘Kobe Bryant’s Muse’un da yönetmeni olan Gotham Chopra yönetecek. LeBron James ve iş ortakları Maverick Carter ile Rich Paul ise belgeselin yapımcılığını üstlenecek.

Evrensel Gazetesi

kapak fotoğrafı: Gettyİmages