Lazzaretto Nuovo veba taşıdığı düşünülen Akdeniz’in dört bir yanından gelen gemileri izole etmek için bir limandı.

Venedik lagününün girişinde yer alan Lazzaretto Nuovo adası, Tunç Çağı’na kadar uzanan zengin bir tarihe sahiptir. Ada, lagünün içindeki su yolunu ve orada bulunan adalar ağını kontrol etmek için bir kontrol noktası olarak kullanıldı.

Ada tarihinin en dikkat çeken kısmı, 1468’de Kara Veba’nın başlangıcı sırasında karantina alanı olarak kullanılmasıdır. Ada kendisini ‘Lazzaretto Nuovo’ veya ‘Yeni Lazaret’ adını veren bir lazaret olarak ilan etti. Lazzaretto Nuovo veba taşıdığı düşünülen Akdeniz’in dört bir yanından gelen gemileri izole etmek için bir limandı.

Adada 16. yüzyılda inşa edilen Tezon Grande tüm Venedik’teki en büyük ikinci kamu binasıdır. 320 metre yüksekliğindeki bina duvar resimlerine ve İtalya’nın tarihinin çeşitli parçalarını belgelemek de dahil olmak üzere çeşitli eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Adanın 1970’lere kadar terk edilmiş haldeydi. Bugün, Lazzaretto Nuovo, büyük restorasyondan geçen Venedik’in nadir terk edilmiş adalarından biridir. Şimdilerde ada bir dizi tarihi müzeye ve arkeolojik geziler ve araştırmalar için mükemmel bir konuma ev sahipliği yapıyor. Ada genelinde bulunan birçok müze, askeri ve veba dönemi eserlerine sahip.

Lazzaretto Nuovo island, Venice, Italy
Lazzaretto Nuovo island visitor center, Venice, Italy
Antique ink print of Lazzaretto Nuovo and its monastery
görsel: naturepl.com
Lazzaretto Nuovo island, Venice, Italy
Lazzaretto Nuovo island, Venice, Italy

unusualplaces.org