Lamborghini Athon, 1980’den sıra dışı ve unutulmuş bir konsept otomobil

Nisan 1980’de düzenlenen 58. Torino Motor Show’da, Bertone, Lamborghini şasisine dayalı yeni bir konsept otomobil tanıttı. O sırada Lamborghini’nin zor durumda olduğu göz önüne alındığında biraz sıra dışı bir seçimdi. Torino karoser üreticisinin basın açıklaması, Bertone’un şirketi desteklemek istediğini açıkça ortaya koyuyordu. İsmiyle Mısır güneş kültüne atıfta bulunan Athon (örümcek) güzel havalar için tasarlandığından üstü tamamen açıktı.

Athon, 1979 sonunda Marcello Gandini’nin ayrılmasının ardından Fransız Marc Deschamps’ın yönetiminde oluşturulan ilk Bertone konsept otomobiliydi. Bazı gözlemciler Bertone’un farklı bir tasarım okulunu benimsemesini bekliyordu, ancak Nuccio Bertone’un rehberliğinde, Deschamps, selefinin ayak izlerini yakından takip ediyor gibiydi. Athon, 1970’lerden bu yana gösterilen Bertone konsept otomobillerine benzer estetik kodlara dayanıyordu; gergin yüzeyler, net kenarlar ve kesik çizgilerle betimlenen son derece keskin geometrik çizgileri vardı. Cam yüzeylerin kaportanın entegre parçaları ya da açıklık olarak kullanılması da Bertone’nin çizgilerine yakındı.

Mekanik olarak, araba, Urraco’dan türetilen Silhouette’e dayanıyordu. Dingil mesafesi değişmedi, ancak genel uzunluk, esas olarak kısa arka çıkıntı nedeniyle dört metrenin altındaydı. İtalyan dergisi Quattroruote’nin Temmuz 1980 test incelemesinde belirttiği gibi, ses yalıtımı olmadan Athon’u herhangi bir hızda sürmek muhteşem bir işitsel deneyimdi. Mekanikte herhangi bir ciddi değişiklik yapılmadan, otomobilin Silhouette’in yol tutuşu ve sürüş açısından tüm olumlu özelliklerini koruduğu yazıldı.

Athon’un oranları, öne doğru yerleştirilmiş bir kabin ve orta motor konfigürasyonunun altını çizen uzun ve nispeten yüksek bir arka güverte ile bir örümcek için alışılmadıktı. Motor kapağı ayrı bir parça olarak ele alınmıştı, üst yapının geri kalanıyla ustaca dengelemek için yarı mat boyanmıştı. Üstünde gövde ve içerdiği mekanikler arasındaki sınırı kasıtlı olarak bulanıklaştıracak şekilde tasarlanmış “sahte” hava filtresi kutuları bile vardı. Buna karşılık, pürüzsüz ön camda en son teknolojiden yararlanıldı ve sıcak tunç grisi gövde rengiyle daha da fazla bütünleşmek için cam islendi.

designboom.com

tr_TRTurkish