Lahaina şehir merkezindeki adliye meydanında dünyanın en dikkat çekici arboreal örneklerden biri var: Çevresi yaklaşık 400 metre olan, ahtapot benzeri uzuvları dışa doğru uzanarak etrafını saran binalara ve sokaklara doğru geniş dal, yaprak ve hava kökleri ağı yayan bir ağaç.  Peki, gerçeküstü bir görünüşe sahip bu dev Lahaina adlı bu küçük limanına nasıl kök saldı?

İşte hikâye:

24 Nisan 1873’te, Büyük Kral Kamehameha’nın kutsal sayılan dul eşi Kraliçe Keōpūolani’nin isteği üzerine başlatılan Lahaina’daki ilk Protestan misyonunun 50. yıldönümünü anmak için Şerif William Owen Smith bir egzotik Hint Banyan’ı dikti. Ağacın boyu o zamanlar sadece 2,5 metre uzunluğundaydı.

Ağaç kök saldıktan sonra yavaş yavaş gövdesinden dışarı doğru dallar göndermeye başladı. Dallardan bazıları toprağa doğru indi, toprağa saplandı, köklendi ve sonunda gövdeye dönüşene kadar büyüdü. Yıllar içinde, Lahaina sakinleri büyütmek istedikleri kök verebilecek dallara suyla dolu büyük cam kavanozlar asarak ağacın simetrik büyümesini sevgiyle teşvik ettiler. Küçük bir fidan zamanla anıtsal dev bir ağaca dönüştü.

Şu anda 18 metre yüksekliğe ve devasa ana köke ek olarak 46 ana gövdeye sahip ağaç bir dönümün neredeyse üçte ikisini gölgelendiriyor. Maui County Arborist Komitesi, bu görkemli ağacın sağlığını ve şeklini ihtimamla koruyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük banyan’ı olan ağaç onuruna adliye meydanı “Banyan Ağaç Parkı” olarak yeniden adlandırıldı.

Yıllar geçtikçe, Lahaina Banyan Ağacı birçok işleve hizmet etmeye başladı. Her şeyden önce, dinlenmek için harika bir yer haline geldi. Gezi ve alışverişle geçen uzun bir günün ardından yorgun ayakları dinlendirmek için geniş çardağın altına birkaç bank yerleştirildi. Fotoğraf için bir cazibe merkezi oldu. Hafta sonları, yerel sanatçılar ve zanaatkarlar, işlerini sabah 9’dan akşam 5’e kadar sergilemek ve satmak için masalar ve stantlar kurarak onun gölgesinden faydalandılar. Parkta sahnede canlı müzik, hula ve diğer kültürel danslar sergilendi.

1908

beautyofplanet.com