Snøhetta, Arctic koruma depolaması için düşünülen bir ziyaretçi merkezi olan Arc için ön tasarımlarını açıkladı. Arc, Kuzey Kutup Dairesi’nde bulunan Norveç’e bağlı Svalbarda takımadalarında yer alacak.

Arctic Memory AS tarafından yaptırılan dünyanın dijital mirasını saklamak için bir kasa olacak ziyaretçi merkezi, Svalbard Global Tohum Kasası içinde,– dünyanın en büyük güvenli tohum deposu – dijital bir bakış açısı ve Arctic Dünya Arşivi’nin içeriğine bir bakış sağlayacak.

Güneş enerjisiyle çalışan Arc, yalnızca kaynakları korumanın önemi konusunda ziyaretçileri eğitmekle kalmayacak, aynı zamanda küresel ısınma konusunda bir harekete geçirme çağrısına da ilham verecek.

Longyearbyen’de bulunan Arc – Arktik ‘teki konumuna atıfta bulunacak şekilde adlandırılmış – görsel olarak iki kısımdan oluşacak: bir giriş binası ve bir sergi binası.

Çapraz lamine ahşaptan inşa edilen kömürleşmiş ahşap ve koyu camla kaplanan yapı, düşük rakımlı giriş binası bir lobiye, bilet gişesine, vestiyer ve bir kafenin yanı sıra Arktik Dünya Arşivi ve teknik odalar için olanaklara ev sahipliği yapacak.  Bina ayrıca permafrost ve kar birikintilerinin ısınmasını önlemek için yerden yükseltilecek ve çatısı güneş panelleriyle kaplanacak.

VR vb. teknolojilerin kullanıldığı sergi alanlarını yanı sıra kasanın merkezindeki tören odasında, sıcaklığın 5 ila 8 santigrat derece olduğu, milyonlarca yıl önce Svalbard’da yetişen bitki örtüsünü sembolize eden yaprak döken bir ağaca sahip klimalı bir oditoryum bulunuyor.

Yapının mimarı, “Tören salonundaki ağaç hem geçmişin sembolü hem de harekete geçme çağrısıdır. Küresel ısınmanın yaşayan bir simgesidir ve Kuzey Kutbu’nu ve tüm doğayı gelecek nesiller için koruma sorumluluğumuzdur,” diyor.

rendering of tall, white, conical building
rendering of dark round room with digital exhibits on the walls
rendering of dark hallway leading to a bright wood room with a tree in the center
rendering of enclosed glass bridge in the Arctic

inhabitat.com