Bağımsız kültür ve sanat alanı Kültüral Performing Arts Aralık ayında Galata Perform, Tiyatro Mundus, Krops, Tiyatro Şehrin Azizleri, Tiyatro Karakutu, 9:15, Atlas Tiyatro, Versus, Karart Sanat, HAHA Tiyatro, Germinal Tiyatro, Ünsüzler Tiyatrosu gibi birbirinden kıymetli toplulukları sahnesine konuk ediyor. Kültüral’ın kendi yapımı Paravanlar ise 10 ve 17 Aralık’ta seyirciyle buluşmaya devam ediyor.

5 Aralık 2019 Perşembe

Tiyatro Karakutu/ Tülsü

Aziz Nesin’in ‘Tülsü’yü Sevmek’ adlı öyküsünden oluşturulan oyun,  varoluş, yaşam, insan ve sevmek üzerine önemli sorular soruyor. Jale Sancak’ın oyunlaştırdığı Egemen Sancak’ın yönettiği oyunda Egemen Sancak, Canberk Erbaş ve Eda Şahin Erbaş rol alıyor.

6 Aralık 2019 Cuma

20 Aralık 2019 Cuma

Tiyatro Şehrin Azizleri/ Aspargandis

Bilim kurgu türündeki iki perdelik bu oyunda yapay zeka teknolojisinin insanlığın yerini alması konu ediniyor. Serkan Aksu’nun yazdığı Aspargandis’i Levent Aras yönetiyor ve Aynur Sağır, İlayda Şallı, Koray Alpay, Serkan Aksu, Serkan Ortaç oynuyor.

7 Aralık 2019 Cumartesi

Tiyatro Mundus/ Dört Mevsim

Arnold Wesker’in yazdığı Berrin Cumalı’nın Türkçe’ye kazandırdığı oyunu Sercan Şekerci yönetti. Anıl Çalım ve Merve Ayteş’in rol aldığı Dört Mevsim mutlak aşka kavuşmayı arzulayan ve bunu yalnız birbirlerinde bulabileceklerini düşünen Beatrice ve Adam’ın hikayesini anlatıyor.

10 Aralık 2019 Salı

17 Aralık 2019 Salı

Kültüral Performing Arts/ Paravanlar

Fransız yazar Jean Genet’nin vefatından önce yazdığı son oyun olma özelliğini de taşıyan Paravanlar, Yağmur Yağmur’un rejisörlüğünde sahneleniyor. Fransız sömürgesi altındaki bir Cezayir köyünde geçen oyun sömürgeciler, askerler, Araplar, mücahitler, hırsızlar, orospular, ağlayıcı kadınlar, hainler ve ölüler ışığında başka türlü gerçekleri seyircisine yansıtıyor. Paravanlar’da Altay Özbek, Cem Tek, Çiğdem Yıldız, Ekin Tunçeli, Eren Akova, Gülnara Golovina, Pusat Ürkmez, Sercan Gülbahar, Şirin Ergüven, Teoman Gelmez, Zeliha Gürsoy rol alıyor.

11 Aralık 2019 Çarşamba

Atlas Tiyatro/ Gölge

“Üç ‘erkek’ çocukluk arkadaşı. Bir tesadüf. Bir içki sofrası. Ve zihinlerinde saklambaç oynayan hatıralar. Gölge gibi takip eden, hatırlanmak istenmeyen olaylar. Bu oyun, ebelenmekten kaçan belleğin bir oyuna dönüşümüdür. Peki bu oyunda ebe kim?” Sercan Özinan’ın yazdığı Ece Özinan’ın yönettiği Gölge’de Akdora Akalın, Ferit Çelik, Hasan Demirci, Ömer Faruk Çiçek ve Sercan Özinan yer alıyor.

12 Aralık 2019 Perşembe

Ünsüzler Tiyatrosu/ Serap

“Hiçbir şeyini kaybetmediği zamanlarda kalmayı her şeyden çok isteyen Umut’un 4 yaşındaki ufaklık benliği 30 yaşındaki bedenine sıkışıp kalmıştır. Yaşadığı hayatın insan kalabalığı içinde kendine kurduğu yalnızlar ülkesi Umut’un mutlu olabildiği tek yer ve yaşamayı bildiği tek hayattır. Tüm bunları elinden alacağını bilmeden hayatına pervasızca dahil olan Serap’ı kahve içmeye davet etmesi şimdiye kadar verdiği ve vereceği kararların en kötüsüdür.”

13 Aralık 2019 Cuma

14 Aralık 2019 Cumartesi

Galata Perform/ Yüz Yılın Evi

Yeşim Özsoy’un 1919 doğumlu anneannesinin, şu anda var olmayan, 1959 senesinde yıkılmış olan eski bir konak, geçmiş ve çocukluğuyla ilgili anlattığı hikayeler Yüz Yılın Evi’nde belgesel bir dille aktarılırken yüz yıllık tarihimiz de çok özel ve öznel bir bakış açısıyla sahneye taşınıyor.

15 Aralık 2019 Pazar

Tiyatro Mundus/ Uzun Zaman Önce Mayısta

Samuel Beckett ve Pina Bausch esintileri içeren Uzun Zaman Önce Mayısta’nın oyuncu kadrosunda Anıl Çalım, Beyza Seyhan, Merve Ayteş, Selin Eresin, Sena Sonat, Sercan Şekerci yer alıyor.

18 Aralık 2019 Çarşamba

Başak Kara/ Yan Rol

“Siz hiç geçtiniz mi karanlık tarafa? Bunun için neleri göze alırsınız? Neleri feda edersiniz? Nelerden vazgeçersiniz? Karanlık tarafa geçmek saliselik bir şey. Siz buna cesaret edebilir misiniz? Hayatı boyunca başkalarının hikayesinin yan rolü olan kızın kendi hikayesinde başrol olma zamanı.” Deniz Madanoğlu’nun yazdığı, Pınar Çağlar Gençtürk’ün yönettiği Yan Rol’de Başak Kara tek kişilik performans sergiliyor.

19 Aralık 2019 Perşembe

Versus/ Kreutzer Sonat

Kreutzer Sonat, Ludwig Van Beethoven’ın la majör, 9 numaralı, op.47 keman ve piyano sonatının adıdır. Karısının kendisini genç bir müzisyenle aldattığını düşünen Pozdnışev bir kıskançlık krizine girerek karısını öldürür. Pozdşınev’in tek kişilik bir anlatı ile bütün evlilik sürecini gözden geçirdiği oyun müzik, kadın ve erkek ilişkileri ve toplumun insan üzerindeki baskısını masaya yatırıyor.

21 Aralık 2019 Cumartesi

Tiyatro Karakutu/ Bir İnsanı Sevmekle Başlar Her Şey

“Burgazada gecelerinden, İstanbul gecelerine, Sait’in peşinde Sotiri, kalbinde sevgilisi Eleni, yanı başında Orhan Veli, düşlerinde Panco,

elinde kalem kâğıt, ayaklarının dibinde kum, balık, martı ve gözlerinde

insan sevgisi… Kara Kutu oyuncularıyla bir kez daha seyirciyle buluşuyor Sait Faik.”

22 Aralık 2019 Pazar

Tiyatro Mundus/ Kek Roka

Cecile ve Pal’ın ev(liliğ)inde cevaplanmayı bekleyen çok soru var. 1917’de yazılmış ve Macaristan’ın en nükteli güldürülerinden biri olarak görülen Kek Roka (Mavi Tilki), 21. yüzyılda dahi beyinlerdeki tilkileri

sorgulatıyor. İkilinin en yakın dostu Sandor’un, Budapeşte’ye dönüşüyle alevlenen bilmeceler Commedia dell’Arte ezgileriyle birleşiyor ve seyirciyi taraf tutmaya zorlayan keyifli bir serüvene davet ediyor.

24 Aralık 2019 Salı

Tiyatro Germinal/ Pasaport or Passport oder Reisepass

“Kalmak için yeterli sebebin yoksa, gitmek için bir çok sebebin vardır. Peki ya gitmek zorundaysan? Hem de bu kadar yabancı olduğun bir ülkeye. Hayatta kalmak, yaşamak ve en önemlisi yabancı kalmadan var olmak. Göç etmek bir tercih midir, yoksa zorunluluk mu? Peki göç ettiğin yer senin ona ihtiyaç duyduğun kadar sana ihtiyaç duyuyor mu? Ama unutma, burası Berlin ve burada her şey düşündüğün gibi olmuyor.”

25 Aralık 2019 Çarşamba

Krops/ Benim Hikayem Bu

“Biliyorum, bütün bunları neden size anlattığımı merak ediyorsunuz? Aslında ben de sevmiyorum anlatmayı! Ne zaman bir şey anlatmaya çalışsam yapamıyorum. Ben insanlarla anlaşamıyorum… Ya onlarda bir problem var ya da bende… Bu durumu daha çözebilmiş değilim. Ben çirkinmişim! Ama böyle olmayı ben istemedim… Hiçbir şeye ben karar vermedim… Neysem o oldum hep… Şöyle bir anlaşma yapalım. Ben bugün size burada kendimi göstereyim, siz de söz verin diğerleri gibi benimle dalga geçmeyin, kendi aranızda konuşmayın ve gülmeyin. Anlaştık mı?” Mehmet Küçük’ün yazıp oynadığı Evlerden Biri’ni Gökhan Doğrusoy yönetiyor.

26 Aralık 2019 Perşembe

Tiyatro HAHA/ Ne Evet Ne Hayır

“Oğuz Atay’ın derinlikli ve eğlenceli (hem derinlikli hem eğlenceli nasıl oluyor anlamış değiliz) diliyle yazılan, farklı toplumsal sınıflardan gelen M.C ve F.G’nin aynı çıkmazlarda dolaşan öyküsü (‘çıkmazlarda dolaşan’ size de biraz ağdalı gelmiyor mu) “Ne Evet Ne Hayır” tiyatro sahnesinde seyirciyle buluşuyor. (başka nerede seyirciyle buluşacaktı ki, statta mı)” Özge Erdem’in yönettiği oyunda Sinan Arslan ve Özer Arslan rol alıyor.

27 Aralık 2019 Cuma

Karart Kültür Sanat/ Ölümün Uykudaki Duruşu

“Yıl 2045… İnsanoğlu ölümü öldürmeyi başardı! Modern zamanların en büyük teknolojik gelişmesi yaşanalı 6 ay oldu. Bir insanın beynindeki tüm bilgiler, insansı bir robot bedene başarıyla aktarıldı. Artık robotu, dünyanın geri kalanıyla tanıştırma vakti geldi! Bir bilim insanı, bir gazeteci ve bir robot, dünya tarihinin en unutulmaz röportajına imza atmak için bir aradalar. Ancak farkında olmadıkları bir şey var! Her birinin geçmişi, bu röportajın önündeki en büyük engel. Röportaj sürdükçe en karanlık sırlar gün yüzüne çıkacak!”

28 Aralık 2019 Cumartesi

9:15/ Çekmeceden Yıldızlara

Halil Yağız Şanal’ın yazdığı, Onur Gürçay’ın yönettiği ve Merve Güran, Şakir Güler ve Musa Can Pekcan’ın oynadığı Çekmeceden Yıldızlara, günümüz Küçükçekmecesinin varoşlarında hayallerini keşfetme ve o hayallere ulaşmanın yollarını bulmaya çalışan üç gencin varoşun çıkmaz karanlığına direnme çabasını konu alıyor.

31 Aralık 2019 Salı

Mutlu yıllar!