St. Monans, İskoçya’nın doğu kıyısından bir köy. Neredeyse iki yüzyıl yıldır bu küçük topluluk, özellikle ringa balığı yakalamada iyi olan Fifie adındaki bir balıklı teknesi olmak üzere, tekne inşa ediyordu. Bu iş maalesef giderek azaldı ve yıllar içinde St. Monans’taki tersaneler bir bir kapandı.

Ancak bu küçük limandaki denizle iç içe yaşam hala sürüyor ve bu da belli sayıda turisti köye çekiyor. Son yıllarda bunu artıran Wellie Boot Garden adındaki eski liman yolunda oluşturulan bahçe. Wellie Garden, köyün yerlisi bir öğretmen ve amatör bir bahçıvan olan Win Brown tarafından başlatıldı. Eski çizmeleri birer saksı olarak kullanan ve aynı zamanda limana parlaklık kazandırmaya çalışan Brown bunu başarmış görünüyor.

© Copyright Graham Hogg and licensed for reuse under this Creative Commons Licence.

Eski çizmeler dolaplarını hafifletmek isteyen öğrencilerden geldi. 200 çift çizme her yaz eski tersanedeki kızakları süslüyor. Sevimli küçük bahçe, St Monans’ın yıllık “Beautiful Fife” yarışmasında bazı ödüller de getirmiş ve ekonomik kaynaklarını çeşitlendirmeye çalışan kasabaya da umut vermiş.

Duncan Chappell, Atlas Obscura

 

Kapak Fotoğrafı: © Copyright Rob Burke and licensed for reuse under this Creative Commons Licence.

Atlas Obscura