Kosta Rika’nın Elektriğinin Neredeyse % 100’ü Yenilenebilir Enerjiden Geliyor

Kosta Rika, nüfusu 5 milyondan az olan küçük bir ülke. Biyoçeşitlilik, vahşi yaşam ve doğa açısındansa oldukça zengin. Ülke elektrik ihtiyacının % 78’inden fazlasını elde etmek için serbest su akışının kullanıldığı bol miktarda şelale ve tropikal yağmur ormanlarına sahip. Kosta Rika bu yıl sonuna kadar %100 yenilenebilir enerjiye ulaşmaya kararlı.

Bu çok sıra dışı bir hedef değil. REVE’ye göre, Kosta Rika’nın elektriğinin %99,62’si 2019’da yenilenebilir kaynaklardan geldi ve bunun %78,26’sı hidroden, %10,29’u rüzgar türbinlerinden, % 10,23’ü jeotermal enerjiden ve %0,84’ü güneşten elde edildi.

Kosta Rika’nın 2020 yılı sonuna kadar nihai hedefi olan % 100 karbon nötrlüğü, yollardaki elektrikli araçların sayısını artırarak ve jeotermal enerji kaynaklarını daha da geliştirerek gerçekleşecek.

Kosta Rika’nın ulusal kamu hizmeti şirketi Grupo ICE, elektrik talebinin mevcut kapasitesinin ötesinde büyümesini öngörmüyor. Bununla birlikte, şirket mevcut tesislerden beklenen hizmet ömrünün son günlerine ulaştıkça jeotermal kaynaklar eklemeye çalışacak.

Costa Rica’s Electricity is Nearly At 100% Renewable Energy
Grupo ICE
Miravalles geothermal plant and solar plant
ciee.org

cleantechnica.com

tr_TRTurkish