Kırmızı Kedi Çocuk’tan Nisan ayında 4 yeni kitap

Frankenstein’ın İzinde – Nehir Yarar

Eylül’ün annesiyle babası ayrıldıktan sonra hayatı anneannesinin ve babaannesinin evinin arasında geçiyor. Ve bir gün “Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar” konusunu öğrenince bildiği her şey değişmeye başlıyor. Frankenstein gıdalar da denen bu ürünler, onlarınkine olduğu gibi bizim evlerimize de sızmış durumda!

Eylül, annesi ve babasıyla zaman geçirmeye, halasını alışveriş çılgınlığından kurtarmaya, dayısının gizemli davranışlarını çözmeye çalışırken bir de GDO üzerine bir sunum hazırlamalı!

Bu iki eve, bir sınıfa ama en önemlisi genç bir kızın kalbine misafir olacağınız Frankenstein’ın İzinde’yi okurken gülmeye, şaşırmaya, hüzünlenmeye ve GDO’yu öğrenmeye hazır olun!

José Saramago -Kertenkele

José Saramago’dan her yaştan okur için modern bir peri masalı!

Bir gün Chiado Mahallesi’nde, caddenin ortasında bir kertenkele beliriverir. Tabii ki herkes, birdenbire ortaya çıkan bu kocaman yaratıktan çok korkar. Halk paniğe kapıldığı sırada polis ve asker duruma müdahale eder. Henüz bir şey yapmasa da kocaman kertenkele halk için tehdit olarak görülür. Tanklar ve tüfeklerle yaratığa saldırırlar. Derken kertenkele önce bir güle, sonra da beyaz bir güvercine dönüşür ve uçup gider.

Saramago’nun dediği gibi: “Şimdiki periler de eskisi gibi değil.”

Sert kapakla basılan bu koleksiyonluk kitabın, en az hikâyesi kadar büyüleyici olan çizimleri, José Francisco Borges tarafından ahşap baskıyla yapıldı.

Meraklı Çakıl Çiçekçide – Nazlı Deniz Güler

Çocuklara bazen daha önce hissetmedikleri duyguları anlatmak ya da duygularını anlamlandırmalarını sağlamak zordur.

Minikler, “Meraklı Çakıl” serisiyle hem sevimli bir hikâye okuyacak hem de bir duygu öğrenecekler.

Serinin dördüncü kitabı olan Meraklı Çakıl Çiçekçi’de, “üzülmek” işleniyor.

Bir gün sokaklarındaki çiçekçiye giden Çakıl, çiçekçi amcanın garip bir bitkiyle konuştuğunu duyar ve çok şaşırır. Neler olduğunu sorduğunda, bu bitkinin yeni evine gitmek için dükkândan ayrılacağını anlatan çiçekçinin gözleri yaşarır. Ama Çakıl, çiçekçi amcanın neden ağladığını bir türlü anlayamaz ve yaşlı adam, ona üzüldüğünü anlatır…

Süpürge Bebek – Ferda İzbudak Akıncı

Evin babasının işi nedeniyle başka bir ülkeye yerleşen ailenin küçük kızları, bir dükkânın vitrininde bir korkuluk görür. Bu korkuluk kocaman bir bebek gibidir! Onu o kadar beğenir ki ailesine almaları için ısrar eder ve istediği olur. Evlerine korkulukla birlikte dönerler. Küçük kız ile Süpürge Bebek adını koyduğu bu korkuluk arasında benzersiz bir dostluk doğar…

Süpürge Bebek bir arkadaşlık ve kardeşlik öyküsü. Bütün ağaçlar birbirinden farklıdır ama bir yandan aynıdırlar ya, bu kitabı okuyan çocuklar da kendilerini ve diğer insanları işte böyle görmeye başlayacaklar…

tr_TRTurkish