Kimyasal reaksiyonlar birer sanat eserine dönüşürse

Kimyasal reaksiyonların nasıl birer sanat eseri haline geldiğinde izleyin.

Etrafımızda sürekli kimyasal reaksiyonlar oluyor; metal üzerinde görünen pas lekeleri, fırında yaptığımız kekin kabartma tozu sayesinde kabarması, hatta nefesimiz bile bir kimyasal tepkime gerektirir.

Bazı reaksiyonlar oldukça barizdir. Fırında pişirdiğimiz yemeklerin neye benzemesi gerektiğini biliriz ya da olmaması gereken bir yerde pasın oluştuğunu fark ederiz. Bazıları ise böyle değildir. Bir mumdan yükselen dumana ya da gazlı bir içecekten yükselen kabarcıklara ne kadar dikkatli bakıyoruz? Beatiful Chemistry tarafından yapılan video, bu reaksiyonları sanatsal bir estetikle gösteriyor.

Beatiful Chemistry misyonunu, ” dijital medya ve teknolojiyi kullanarak kimyanın güzelliğini ve mucizesini geniş bir izleyiciye ulaştırmak,” olarak belirtiyor. Her an fark edemediğimiz güzellikler çevreleniyoruz. İsmiyle müsemma “Beautiful Chemical Reactions” adlı videoda sekiz kimyasal reaksiyonu izleyebiliyoruz. Çinko çiçek açıyor, duman ekranda dans ediyor, çiçekler girdaplar yaratıp renk değiştiriyor.

Bu hızlandırılmış reaksiyonlar, (bazıları normal hızının 100 katı kadar) olağan kimyasal süreçlerden sanat eserlerine dönüşüyor.

Envisioning Chemistry: Electrodeposition from Beauty of Science on Vimeo.

Envisioning Chemistry: Getting Hot (with Thermal Imaging) from Beauty of Science on Vimeo.

Daha fazlası için tıklayınız.

tr_TRTurkish