Kenya’nın Naorobi kentinden sıra dışı bir dans okulu açıldı. Bu klasik bale okulunun amacı, dansın çocuklara okulun dışındaki olanakları da gösterebilmek.  Aslında bu sıradan bir okulun bir sınıfındaki sıra ve masaların haftada bir gün kenara çekilmesiyle oluşuyor.

İsveçli fotoğrafçı Fredrik Lerneryd yıl boyunca, eski balerin ve profesyonel koreograf Mike Wamaya ve sınıftaki kırk öğrencisiyle birlikte çalıştı. Mike, bilgi ve yeteneğini Nairobi’deki bu çürümekte olan ilçenin çocuklarıyla paylaşmak için hayatını tamamen değiştirdi.

Geçen yıl Noel’de öğrenciler Çaybekovski’nin Fındıkkıranını Nairobi Ulusal Tiyatrosu’nda gerçekleştirdiler. Bazı çocuklar, ‘gerçek’ bir dans akademisine kabul edilebilecek seviyeye bile ulaştı.

The ballet school in Africa’s largest slum

This is an unlikely ballet school, because it’s situated in Kibera, Nairobi, a slum home to 700,000 people. With the help of a dedicated teacher, students here have become accomplished dancers, winning scholarships to further their education. Over Christmas some performed The Nutcracker at Kenya National Theatre

Geplaatst door The Guardian op zaterdag 7 januari 2017

kaynak