Kaydedilmiş En Uzun Şarkıyı Biliyor musunuz?

Şimdiye kadar kaydedilen en uzun şarkıyı dinlemek istiyorsanız içiniz rahat olsun; birkaç gün bu sayfada kalabilirsiniz.

Guinness Rekorlar Kitabı’nın sayfaları arasında müzikle ilgili pek çok kayıt var.

Örneğin 2014 Ulusal Müzik Günü kapsamında Fransa’nın Nice kentinde 1660 kişi tarafından oluşturulan bir saksafonla “dünyanın en büyük insandan yapılna enstrümanı” rekoru kırıldı. 2019’da Çin’in Chengdu şehrinde boru çalan en kalabalık topluluk unvanını kazanmak için biraz daha küçük bir grup gerekiyordu; tam olarak 1171 kişi. Hangi konserin diğerlerinden daha fazla doğuma ev sahipliği yaptığını merak ediyorsanız, Tarihteki konserin cevabı, 1969’un Kaliforniya’daki meşhur kanunsuz Altamont Yarış Pisti konseridir. Rolling Stones, Jefferson Airplane ve diğer birçok yüksek profilli müzik grubu ve dört yeni doğmuş bebek sahneye çıktı.

Daha geleneksel kategorilerde de Guinness Dünya Rekorları var. George Gershwin’in “Summertime” şarkısı tüm zamanların en çok kaydedilen şarkısıdır; ve Meco’nun 1977 tarihli Star Wars and Other Galactic Funk albümünden John Williams’ın Star Wars bestelerinin disko remiksi olan “Star Wars Theme/Cantina Band” en çok satan enstrümantal single olarak kabul ediliyor.

Öte yandan, resmi olarak yayımlanan en uzun şarkı yaygın bir başarıya ulaşamadı; bunun nedeni belki de 138 saat, 41 dakika ve 20 saniye uzunluğunda olmasıdır. Hindistan’ın Uttar Pradesh eyaletindeki Varanasi’den Dr. Jagadeesh Pillai adlı bir yazar ve müzisyen, 16. yüzyıl şiiri Shri Ram Charit Manas’a dayanan tek bir destansı parçanın bestesi ve kaydıyla 5 Mart 2023’te bu unvanı kazandı. Şarkı, şiirin Hintçe’nin bir versiyonu olan Awadhi dilindeki 15 binden fazla ayetini içeriyor. Başından sonuna kadar dinlemek beş günden fazla zaman alıyor.

Pillai’nin başarısı, Palmer, Massachusetts’ten Michael ve Kelley Bostwick tarafından yaratılan önceki rekor sahibi “The Rise and Fall of Bossanova”yı geride bıraktı. 1 Kasım 2016’da PC III sanatçı adı altında yayınladılar. Süresi sadece 13 saatti.

kaynak

görsel: Thatree Thitivongvaroon?Moment/Getty Images

tr_TRTurkish