Dünya genelinde 2.6 milyar insanın güvenli ve temiz tuvalete erişimi yok. Bu durum sadece sağlığı etkilemekle kalmıyor, gelişmeyi de etkiliyor:

Change: WATER Labs’in CEO’SU, protein biyokimyacı ve girişimci Diana Yousef’e göre, kadınlar ve kız çocukları güvenli ve kaliteli sanitasyona erişemedikleri zaman yüksek oranda şiddete maruz kalıyorlar.

Yousef, bir çözüm üzerinde çalışıyor: Sıhhi tesisat, su veya elektrik olmadan çalışan portatif, şebekeye bağlantısı olmayan tuvalet.

2018 yılı finalisti olduğu Cartier Kadın Girişimi Ödülleri’nin hazırladığı YouTube videosunda yaptığı bir açıklamada, “Dünyadaki hastalıkların yüzde 80’i kötü sağlık hizmetlerinden kaynaklanıyor,” dedi.

Change: WATER’a göre, yerli topluluklar, yoksulluk içinde yaşayan insanlar ya da mülteciler, sanitasyon yokluğuyla başa çıkmak için fazla seçeneğe sahip değiller. Bu nedenle, basit bir polimer membran yardımıyla kanalizasyon enerjisinin  %95’ini buharlaştırabilen düşük maliyetli, kanalizasyon bağlantısı olmayan, çevre dostu ve güvenli bir tuvalet projesi üzerinde çalışıyorlar. Böylece kullanıcılar tuvaleti temizlemek için su tesisatı veya suya ihtiyaç duymayacak.

inhabitat.com