Kambur Balinalar Hakkında İlginç Gerçekler

Kambur balinalar bir zamanlar etleri ve yağları için avlanırdı ve neredeyse neslinin tükenmesinin eşiğine kadar gelindi. 1970’lerde balina avcılığı yasaklanmadan önce tahminlere göre sayıları 10 bine kadar düştü. Dünya çapındaki koruma çalışmaları, küresel kambur balina nüfusunun yaklaşık 80 bine yükselmesini sağladı, ancak hala nesli tükenmekte olan bir tür olarak kabul ediliyorlar.

Kambur balinalar ne yer?

Kambur balina (Megaptera novaeangliae) bir balenli balina türüdür, yani ağızlarında küçük balık, kril, somon, ringa balığı ve uskumru gibi küçük avları yakalayan kılları olan bir plaka bulunur. Kamburların ağızlarının her iki yanında 270 ila 400 arası koyu renkli balenli plaka bulunur.

Kambur balinalar yiyecek için nasıl avlanır?

Kambur balinalar beslenme mevsimi boyunca, kabarcık ağı balıkçılığı olarak bilinen bir tekniği kullanarak avlanırlar. Bir grup kambur balina, avlarının etrafında bir daire şeklinde yüzer ve balıkları yoğun bir topluluk haline getirmek için avlarının etrafına baloncuklar üfler.

Kambur balina ne kadar büyük?

Bir kambur balinanın ağırlığını hiç merak ettiniz mi? Veya bir kambur balinanın boyu ne kadardır? Kambur balinaların ağırlığı, uzunluğu ve toplam boyutu, yaşamları boyunca büyük ölçüde değişir. Tamamen yetişkin erkekler dişilerden (15-16 metre) biraz daha küçüktür (13 ila 14 metre). Yetişkin kambur balinalar 40 ton civarı ya da daha fazla ağırlığa sahip olabilir.

Bebek kambur balina ne kadar büyüktür?

Yeni doğan kambur balinalar yaklaşık olarak annelerinin kafasının uzunluğu kadardır. Doğumda yavrular yaklaşık 7-8 metre uzunluğunda ve 2 ton ağırlığındadır (çoğu araba yaklaşık 1/2 ton ağırlığındadır). Anneler yavrularını yaklaşık altı ay emzirirler.

Kambur balinaların kuyruğu hakkında ilginç olan şey nedir?

Bir insan parmak izi gibi, her kambur balinanın kuyruğu da benzersizdir.

Kambur balinanın kaç hava deliği var?

Kambur balinalara özgü bir başka özellik de başlarının üzerinde iki adet hava deliği bulunmasıdır.

Kambur balinalar şarkı söyler mi?

Kambur balinalar, çiftleşme mevsiminde sıklıkla duyulan güzel şarkılarıyla bilinir. Çiftleşme ritüellerinde kullanılmaya ek olarak, balina şarkılarının diğer iletişim biçimleri için de kullanıldığına inanılmaktadır, ancak buna dair kesin kanıt yoktur. Şarkılar, iniltiler, ağlamalar ve ulumaların bir kombinasyonu olarak tanımlanan sesler su altında kilometrelerce duyulabiliyor.

tr_TRTurkish