Kalan Müzik’in kurucusu müzik yapımcısı Hasan Saltık geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

1964 yılında Dersim’de dünyaya gelen, ilköğrenimini Dersim’de, ortaöğrenimini İstanbul’da tamamlayan ardından İstanbul Devlet Konservatuvarında başladığı obua eğitimini ekonomik güçlükler nedeniyle yarım bırakarak Suadiye Lisesine devam eden Hasan Saltık, 1992 yılında Kalan Müzik’i kurarak memleket müzik tarihinin en kıymetli müzik yapımlarına imza atmıştı.

Arşiv yapma fikrinin dolayısıyla da Kalan Müzik’in fikirleri amcasının oğlu Rahmi Saltuk’un yapım şirketinde çalışırken filizlenmeye başlayan Saltık tam da 90’lı yılların zirvedeki pop müzik furyası sırasında coğrafyanın miras değeri müziklerini çok değerli arşiv serilerine dönüştürmeye başladı.

O güne dek pek kimsenin elini taşın altına sokmadığı memleketin çok kültürlü, çok sesli, çok renkli müzik külliyatını köşe bucak demeden araştırarak, arşivlik kayıtları elinde bulunduran koleksiyonerlerden ve eski müzisyen ailelerinden derlediği eserleri ortaya çıkarıp arşivlemesiyle nesilden nesile ulaşacak bir Türkiye müzik belleğinin mimarı oldu.

Saltık, Anadolu Ajansı ile yaptığı bir söyleşide Kalan Müziğin kurulduğu dönemi ve amaçlarını anlatırken, “O sırada taverna ve pop furyası vardı. İlk başlarda biz arşiv serisi yapınca, Anadolu halk ozanları, aşıkları veya diğer dillerde Kürtçe, Lazca, Zazaca, Süryanice, Yezidice veya mübadele şarkıları yapınca, bütün gazeteler, ‘Bu plak şirketi de nereden çıktı?’ dedi. Hatta müzik sektörü de bize enayi gözüyle bakmaya başladı” demişti.

Ancak Kalan Müzik kazancını yine amaç olarak belirlenen arşiv misyonuna aktarıp, birçok kıymetli müzisyene destek olarak, tam bir kaynak niteliğindeki yapımları müzikseverlerle buluşturup aynı zamanda da ilham kaynağı olmayı sürdürdü.