Bağımsız kültür ve sanat alanı K! Kültüral Performing Arts 2020’nin Şubat ayında Küçük Salon, Germinal Tiyatro, Siyah Salon, Karart Kültür Sanat, Mekan Sahne, Dulda Tiyatro, Ekip Kafile, 9:15, İlk Sanat Tiyatro, Atlas Tiyatro Araştırmaları, Ha-Ha Tiyatro, Galata Perform, Başak Kara, Biteatral, Versus Tiyatro, KadroPa, SFRPZTF gibi gibi birbirinden kıymetli toplulukları ve isimleri sahnesine konuk ediyor. Kültüral’ın kendi yapımı Paravanlar, 4 Şubat 2020 Salı akşamı saat 20.30 ve 11 Şubat 2020 Salı akşamı saat 20.30’da seyirciyle buluşacak. Kültüral’ın üçüncü yapımı olan Oda Komşum Richard Wagner ise 6 Şubat 2020 Perşembe akşamı saat 20.30’daki prömiyerin ardından 14, 22 ve 29 Şubat 2020 tarihlerinde sahnelenecek.

1 Şubat 2020 Cumartesi 20.30

Küçük Salon/ Köpek Kalbi

Mihail Bulgakov’un “Köpek Kalbi” romanından esinlenerek Emre Tandoğan’ın dört oyuncu için uyarlayıp yeniden yazdığı aynı adlı oyunda, sokak köpeği Şarik’in öyküsününe tanık oluyoruz.

3 Şubat 2020 Pazartesi 20.30

Tiyatro Germinal/ Pasaport or Passport oder Reisepass

“Kalmak için yeterli sebebin yoksa, gitmek için bir çok sebebin vardır. Peki ya gitmek zorundaysan? Hem de bu kadar yabancı olduğun bir ülkeye. Hayatta kalmak, yaşamak ve en önemlisi yabancı kalmadan var olmak. Göç etmek bir tercih midir, yoksa zorunluluk mu? Peki göç ettiğin yer senin ona ihtiyaç duyduğun kadar sana ihtiyaç duyuyor mu? Ama unutma, burası Berlin ve burada her şey düşündüğün gibi olmuyor.”

4 Şubat 2020 Salı 20.30

11 Şubat 2020 Salı 20.30

K! Kültüral Performing Arts/ Paravanlar

Fransız yazar Jean Genet’nin vefatından önce yazdığı son oyun olma özelliğini de taşıyan Paravanlar, Yağmur Yağmur’un rejisörlüğünde sahneleniyor. Fransız sömürgesi altındaki bir Cezayir köyünde geçen oyun sömürgeciler, askerler, Araplar, mücahitler, hırsızlar, orospular, ağlayıcı kadınlar, hainler ve ölüler ışığında başka türlü gerçekleri seyircisine yansıtıyor. Paravanlar’da Altay Özbek, Cem Tek, Çiğdem Yıldız, Ekin Tunçeli, Eren Akova, Gülnara Golovina, Pusat Ürkmez, Sercan Gülbahar, Şirin Ergüven, Teoman Gelmez, Zeliha Gürsoy rol alıyor.

5 Şubat 2020 Çarşamba 20.30

Siyah Salon/ NO. 21

Anıl Korkmaz’ın kaleme aldığı kara komedi türündeki “No. 21” adalet sisteminin çöktüğü bir dünya düzeninde, bireylerin kendi yöntemleri ile “adalet” arayışını anlatmakta ve böyle bir dünya düzenini sorguluyor. Sosyal medya üzerinden yayın yapan iki arkadaş, adaletsizliğe uğrayan insanları bulur ve onların içindeki haksızlık hissini gidermek için çabalar. Ancak öğreniriz ki işler umulmadık bir hal almış ve birbirlerinden sakladıkları gerçeklerin açığa çıkma vakti çoktan gelmiştir.

6 Şubat 2020 Perşembe 20.30 (Prömiyer)

14 Şubat 2020 Cuma 20.30

22 Şubat 2020 Cumartesi 20.30

29 Şubat 2020 Cumartesi 20.30

K! Kültüral Performing Arts/ Oda Komşum Richard Wagner

K! Kültüral Performing Arts’ın üçüncü prodüksiyonu olma özelliğini taşıyan, kapitalist düzenin çarpık temellerine ve sistemin distopik evrenine dikkat çeken Oda Komşum Richard Wagner; din, ekonomi, hukuk ve ahlaki değerler gibi enstrümanları acımasız bir şekilde kullanan sisteme esaslı sorular yöneltiyor. Yakup Almelek’in yazdığı Murat İpek’in, karakterleri ve durumu keskin bir politik mercek altında uyarlayarak yönettiği oyunda Sercan Gülbahar, İbrahim Cem Tek  ve Murat İpek rol alıyor. Eserin süpervizörlüğünü, sahne tasarımını ve yapımcılığını ise K! Kültüral Performing Arts’ın Kurucu Genel Sanat Yönetmeni Yağmur Yağmur üstleniyor.

7 Şubat 2020 Cuma 20.30

21 Şubat 2020 Cuma 20.30

Karart Kültür Sanat/ Ölümün Uykudaki Duruşu

“Yıl 2045… İnsanoğlu ölümü öldürmeyi başardı! Modern zamanların en büyük teknolojik gelişmesi yaşanalı 6 ay oldu. Bir insanın beynindeki tüm bilgiler, insansı bir robot bedene başarıyla aktarıldı. Artık robotu, dünyanın geri kalanıyla tanıştırma vakti geldi! Bir bilim insanı, bir gazeteci ve bir robot, dünya tarihinin en unutulmaz röportajına imza atmak için bir aradalar. Ancak farkında olmadıkları bir şey var! Her birinin geçmişi, bu röportajın önündeki en büyük engel. Röportaj sürdükçe en karanlık sırlar gün yüzüne çıkacak!”

8 Şubat 2020 Cumartesi 20.30

Mekan Sahne/ Dansöz

Dansöz, Meryem adlı bir dansözün hikayesi. Bakış üzerine bir hikaye bu. Bakış üzerine, fakat bakışın ufkunda kaybolmayı hedeflemiş bir hikaye.

Severek yaptığımız işlerin başkaları tarafından nasıl bir cehenneme çevrildiğiyle ilgili bir hikaye. Yağmalanan bedenini ve ruhunu korumak için bir kadının açtığı cinnet kapılarıyla ilgili… İtibarsızlaştırılmış olan oryantalin asıl kökenleriyle ilgili…

10 Şubat 2020 Pazartesi 20.30

Dulda Tiyatro/ Bunu Kimseye Söylemeyin

Münasebetsiz bir telefonla başlayan ve hayatları birbirlerine dolanan dört kadının hikayesi. Belki de hepimizin hayatı pamuk ipliğine bağlı. Siz yine de bunu kimseye söylemeyin. Ömer Faruk Çiçek’in yönettiği oyunda Melis Öz, Nihan Aypolat, Özge Onur, Tara Haçikoğlu rol alıyor.

12 Şubat 2020 Çarşamba 20.30

Ekip Kafile/ Generallerin Beş Çayı

Gizli odalarda yapılan antlaşmalardan, yerin kırk metre altındaki sığınaklarda yaşanan drama kadar her şeyin ciddi bir şekilde ele alındığı, Boris Vian’ın kıvrak zekasıyla bu durumu kartlar açık bir şekilde ortaya koyduğu “Generallerin Beş Çayı” usta yazarla özdeşleşen Ayberk Erkay çevirisiyle birleşiyor. Ekip Kafile’nin kendine has müzikli yorumuyla gücün insan üzerinde yarattığı komediyi seyirciye sunuyor.

13 Şubat 2020 Perşembe 20.30

20 Şubat 2020 Perşembe 20.30

9:15/ Çekmeceden Yıldızlara

Halil Yağız Şanal’ın yazdığı, Onur Gürçay’ın yönettiği ve Merve Güran, Şakir Güler ve Musa Can Pekcan’ın oynadığı Çekmeceden Yıldızlara, günümüz Küçükçekmecesinin varoşlarında hayallerini keşfetme ve o hayallere ulaşmanın yollarını bulmaya çalışan üç gencin varoşun çıkmaz karanlığına direnme çabasını konu alıyor.

15 Şubat 2020 Cumartesi 20.30

İlk Sanat Tiyatro/ Barba Kuş

Kuş, tek başına yaşayan, edebiyatla ilgilenen, şiir yazan, ancak çevresiyle ilişki kurmakta zorlanan bir üniversite öğrencisinin yaşantısını yansıtıyor. Aslında Sinan dün olduğu gibi bugün de özellikle üniversite öğrencilerinin yarınlarını kazanmak adına önemli bir aşama olan üniversite eğitimi sonrasında “nasıl bir gelecek?” noktasında belirsizliğini ve buna

bağlı olarak, “insan ne ile yaşar?” sorularını sorgularken seyirciye ayna olmaktadır.

17 Şubat 2020 Pazartesi 20.30

Atlas Tiyatro Araştırmaları/ Gölge

Üç ‘erkek’ çocukluk arkadaşı. Bir tesadüf. Bir içki sofrası. Ve zihinlerinde

saklambaç oynayan hatıralar. Gölge gibi takip eden, hatırlanmak istenmeyen olaylar. Bu oyun, ebelenmekten kaçan belleğin bir oyuna dönüşümüdür. Peki bu oyunda ebe kim?

18 Şubat 2020 Salı 20.30

Tiyatro Ha-Ha/ Ne Evet Ne Hayır

“Oğuz Atay’ın derinlikli ve eğlenceli (hem derinlikli hem eğlenceli nasıl oluyor anlamış değiliz) diliyle yazılan, farklı toplumsal sınıflardan gelen M.C ve F.G’nin aynı çıkmazlarda dolaşan öyküsü (‘çıkmazlarda dolaşan’ size de biraz ağdalı gelmiyor mu) “Ne Evet Ne Hayır” tiyatro sahnesinde seyirciyle buluşuyor. (başka nerede seyirciyle buluşacaktı ki, statta mı)” Özge Erdem’in yönettiği oyunda Sinan Arslan ve Özer Arslan rol alıyor.

19 Şubat 2020 Çarşamba 21.00

Galata Perform/ Yüz Yılın Evi

Yeşim Özsoy’un 1919 doğumlu anneannesinin, şu anda var olmayan, 1959 senesinde yıkılmış olan eski bir konak, geçmiş ve çocukluğuyla ilgili anlattığı hikayeler Yüz Yılın Evi’nde belgesel bir dille aktarılırken yüz yıllık tarihimiz de çok özel ve öznel bir bakış açısıyla sahneye taşınıyor.

24 Şubat 2020 Pazartesi 20.30

Başak Kara/ Yan Rol

“Siz hiç geçtiniz mi karanlık tarafa? Bunun için neleri göze alırsınız? Neleri feda edersiniz? Nelerden vazgeçersiniz? Karanlık tarafa geçmek saliselik bir şey. Siz buna cesaret edebilir misiniz? Hayatı boyunca başkalarının hikayesinin yan rolü olan kızın kendi hikayesinde başrol olma zamanı.” Deniz Madanoğlu’nun yazdığı, Pınar Çağlar Gençtürk’ün yönettiği Yan Rol’de Başak Kara tek kişilik performans sergiliyor.

25 Şubat 2020 Salı 20.30

Biteatral/ Bir Delinin Güncesi

“Bir Delinin Güncesi”nde hikaye şöyle başlar: Ömrünün önemli bir

bölümünü akıl hastanesinde geçiren kadın, günün birinde beklenmedik bir

anda salıverilir. Her anlamda ‘sistemle’ doğuştan sorunu olan bu kadın daha akıl hastanesinden çıkar çıkmaz çığrından çıkmış, cehenneme dönmüş bir dünyanın ortasında buluverir kendini. Gerçeği algılayana/ anlayana kadar olan olur ve o eşsiz deliliğin refleksiyle bütün okları üzerine çekmeyi başarır. İçine düştüğü bu cehennemden kurtuluşun (zekice) ‘deliliğe vurarak’ olabileceğini düşünür oysa işler daha da karmaşıklaşır.

26 Şubat 2020 Çarşamba 20.30

Versus Tiyatro/ Kreutzer Sonat

Kreutzer Sonat, Ludwig Van Beethoven’ın la majör, 9 numaralı, op.47 keman ve piyano sonatının adıdır. Karısının kendisini genç bir müzisyenle aldattığını düşünen Pozdnışev bir kıskançlık krizine girerek karısını öldürür. Pozdşınev’in tek kişilik bir anlatı ile bütün evlilik sürecini gözden geçirdiği oyun müzik, kadın ve erkek ilişkileri ve toplumun insan üzerindeki baskısını masaya yatırıyor.

27 Şubat 2020 Perşembe 20.30 (Prömiyer)

KadroPa/ Alper Kamu

Alper Canıgüz’ün Oğullar ve Rencide Ruhlar romanından uyarlanmıştır. Saygıdeğer abiler ablalar! Bu oyun beş yaşındaki bir çocuğun içine düştüğü olağanüstü hikayeyi anlatıyor. Alper Kamu yaşının avantajıyla her yere girip çıkan, hem filozof hem fırlama bir oğlan. Etrafını çevreleyen semt hayatını, ailesini, arkadaşlarını, hayata dair düşüncelerini ve bir cinayeti nasıl çözdüğünü Alper Kamu’nun ta kendisinden dinleyeceksiniz.

28 Şubat 2020 Cuma 20.30

SFRPZTF/ Anne Yoksa Evde Kimse Yoktur

Anne Yoksa Evde Kimse Yoktur’ yaşadıkları coğrafyanın defolarını omuzlarında taşıyan, içten kanamalı dört gencin hikayesi. Toplumsal baskının çoğu zaman acımasız, yer yer mizahi yüzünü gösterdiği bu oyun; şiddetin farklı renklerine boyanmış Kadir, Matiz, Mahsun ve Jiyan’ın hikayesi… Bu gençler, bir gece tel örgülerle çevrili bir hobi bahçesinde yan yana gelir ve geceye düğümler atılır, sarılması gereken yaralar açılır…